Aktualności

Podręcznik wydany przez Rydygiera w 1920 roku. Ze zbiorów Muzeum Ziemi Chełmińskiej, fot. Andrzej Goiński
Podręcznik wydany przez Rydygiera w 1920 roku. Ze zbiorów Muzeum Ziemi Chełmińskiej, fot. Andrzej Goiński

Senat upamiętnił Ludwika Rydygiera

W tym roku przypada setna rocznica śmierci Ludwika Rydygiera, profesora nauk medycznych i prekursora nowych metod leczenia. Podczas środowego (1 lipca) posiedzenia senatu na wniosek senatora Ryszarda Bobera jednogłośnie podjęto uchwałę upamiętniająca postać wybitnego chirurga. W budynku wyższej izby parlamentu odbył się wernisaż wystawy przedstawiającej karierę lekarza. Na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego przygotowała ją toruńska Książnica Kopernikańska.

Na zaproszenie senatora Bobera w uroczystości wzięli udział wicemarszałek Zbigniew Sosnowski, wiceprzewodnicząca sejmiku Agnieszka Kłopotek, radni województwa Michał Czepek i Jacek Gajewski, delegacja Towarzystwa Chirurgów Polskich na czele z profesorem Markiem Jackowskim, naczelnym lekarzem Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Rydygiera w Toruniu i prezesem Towarzystwa Chirurgów Polskich, prezes Stowarzyszenia Radnych Województwa Waldemar Przybyszewski, członek Stowarzyszenia Radnych Grzegorz Potarzyński, poseł Jan Szopiński, prezydent Grudziądza Maciej Glamowski, zastępca prezydenta Włocławka Domicela Kopaczewska oraz dyrektor Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu Danetta Ryszkowska-Mirowska.

– Ludwik Rydygier to jeden z pionierów nowoczesnej medycyny. Jest ważną postacią historyczną związaną z naszym regionem, dlatego zdecydowaliśmy uczcić jego pamięć i ustanowić rok, w którym przypada setna rocznica jego śmierci, rokiem Ludwika Rydygiera oraz odbudować rodzinny dom doktora w Dusocinie – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Ludwik Rydygier urodził się w 1850 roku jako syn właściciela majątku Dusocin Karola Riedigera. Naukę rozpoczął w Collegium Marianum w Pelpinie (obecne województwo pomorskie). Edukację kontynuował w gimnazjum w Chojnicach, a następnie w Chełmnie w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie zdał maturę z wyróżnieniem. Po studiach medycznych na uniwersytetach w Griefswaldzie, Berlinie i Strasburgu oraz praktyce w Gdańsku, Griefswaldzie i Jenie, przeniósł się do Chełmna, gdzie rozpoczął prywatną praktykę, a także operował w miejscowym szpitalu ss. Miłosierdzia. Po kilku latach kupił kamienicę przy ulicy Dworcowej i zaadaptował ją na, wówczas, najnowocześniejszą klinikę na ziemiach polskich. Tu w ciągu 10 lat dokonał wielu nowatorskich operacji. Opracowane przez niego techniki stosowane są do dziś. Dlatego nazywany jest jednym z ojców współczesnej chirurgii.

Ludwik Rydygier przeprowadzał operacje gastrologiczne, ginekologiczne, urologiczne. Kompleksowo zajmował się także ortopedią, współpracując między innymi z Robertem Kochem przy wykorzystywaniu tuberkuliny do leczenia gruźlicy kości. Swoją pracę habilitacyjną oparł na opisach innowacyjnych metod wykorzystywanych w zespoleniach i blokach kostnych. Przeprowadzał operacje guzów jajników, szyjki macicy czy piersi. Jest też autorem pionierskiej metody, również zwanej metodą Rydygiera, usuwania gruczołu krokowego w przypadku gruczolaka, bez uszkadzania cewki moczowej. Zmarł w 1920 roku we Lwowie pozostawiając po sobie znaczny dorobek naukowy.

Imię ojca współczesnej chirurgii noszą m.in. bydgoskie Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Zakład Opieki Zdrowotnej w Chełmnie, a także ulice w Chełmnie, Grudziądzu i Bydgoszczy. Jest honorowym obywatelem Grudziądza i gminy Grudziądz. W Chełmnie znajduje się jego pomnik. Ludwik Rydygier jest też patronem Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Kończąca się właśnie rozbudowa tej placówki to najważniejsza kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Koszt całej inwestycji wynosi 560 milionów złotych, z czego 200 milionów złotych wydajemy na najnowocześniejszy sprzęt medyczny, w tym m.in. angiograf operacyjny z echokardiografem, tomografy komputerowe, aparat do badań metodą rezonansu magnetycznego, kolumny chirurgiczne i anestezjologiczne, zestawy laparoskopowe (więcej).

W miejscu urodzenia Ludwika Rydygiera w Dusocinie w powiecie grudziądzkim realizowana jest inwestycja prowadząca do odbudowy dworku. W budynku znajdą się ośrodek edukacji ekologicznej i izba pamięci lekarza, a wokół domu powstanie sad z gatunkami drzew sprzed stu lat. Projekt o wartości blisko 5 milionów złotych koordynuje Zespół Parków nad Dolną Wisłą, jednostka organizacyjna samorządu województwa. Wartość całej inwestycji to 5 milionów złotych, w tym 4,1 miliona złotych to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Więcej w naszym materiale.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

1 lipca 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 3 lipca 2020 r.