Aktualności

Uroczystość zawieszenia wiechy na dachu odbudowywanego dworku w Dusocinie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Uroczystość zawieszenia wiechy na dachu odbudowywanego dworku w Dusocinie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Odbudowujemy dom Ludwika Rydygiera

Trwają prace przy odbudowie dworku w Dusocinie w powiecie grudziądzkim, miejscu urodzenia jednego z ojców współczesnej chirurgii. W budynku znajdą się ośrodek edukacji ekologicznej i izba pamięci Rydygiera, a wokół domu powstanie sad z gatunkami drzew sprzed stu lat. Projekt o wartości blisko 5 milionów złotych koordynuje Zespół Parków nad Dolną Wisłą, jednostka organizacyjna samorządu województwa. Zakończyły się już prace przy odtwarzaniu konstrukcji dachu. W tygodniu poprzedzającym setną rocznicę śmierci Ludwika Rydygiera marszałek Piotr Całbecki i radny województwa Robert Malinowski wzięli udział w uroczystości zawieszenia wiechy.

 

– Nasze parki krajobrazowe to nie tylko wielkie bogactwo przyrodnicze, ale również bogactwo historyczne i kulturowe. Na tych atrakcyjnych turystycznie i rekreacyjnie obszarach znajdziemy mnóstwo cennych pamiątek historii. Ludwik Rydygier, jeden z pionierów nowoczesnej medycyny, jest ważną postacią historyczną związaną z naszym regionem – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

W dusocińskim dworku powstaną ośrodek edukacji ekologicznej oraz izba pamięci wybitnego lekarza. Obecnie zakończono już prace ciesielskie przy odtwarzaniu konstrukcji dachu. Jesienią obiekt znajdzie się w stanie surowym zamkniętym. W budynku zostanie zachowany układ pomieszczeń. Część z nich będzie służyć jako sale edukacji ekologicznej, adresowanej głównie do młodzieży. Każda zostanie wyposażona w nowoczesny sprzęt multimedialny. W pozostałych pomieszczeniach zgromadzone zostaną pamiątki po Ludwiku Rydygierze.

 

Nowe oblicze zyska także dziewięciohektarowy teren wokół obiektu, na którym trwają obecnie prace porządkowe. Przestrzeń posłuży na stworzenie sadu owocowego oraz zagród dla owiec i bydła. W sadzie zostaną odtworzone dawne gatunki drzew owocowych, w szczególności jabłoni, popularnych na Pomorzu przed stu laty. Nasadzenia planowane są jesienią. W związku z tym projektem powstał pierwszy tom książki wydanej przez Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą „Dawne odmiany drzew owocowych w Polsce”.

 

Częścią projektu jest także czynna ochrona kumaka nizinnego, płaza zagrożonego wyginięciem oraz salwinii pływającej, paproci wodnej, jedynej w Polsce rosnącej w stanie dzikim.

 

Wartość całej inwestycji to 5 milionów złotych, w tym 4,1 miliona złotych to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

 

Pamięci wybitnego chirurga

Ludwik Rydygier urodził się w 1850 roku jako syn właściciela majątku Dusocin Karola Riedigera. Po studiach medycznych na uniwersytetach w Griefswaldzie, Berlinie i Strasburgu oraz praktyce w Gdańsku, Griefswaldzie i Jenie, przeniósł się do Chełmna, gdzie kupił kamienicę przy ulicy Dworcowej i zaadaptował ją na, wówczas, najnowocześniejszą klinikę na ziemiach polskich. Tu w ciągu 10 lat dokonał wielu nowatorskich operacji. Opracowane przez niego techniki stosowane są do dziś. Dlatego nazywany jest jednym z ojców współczesnej chirurgii. Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego ustanowił rok 2020 w regionie Rokiem Ludwika Rydygiera. Więcej na ten temat.

 

 

Nad dolną Wisłą

Dworek w Dusocinie znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Góry Łosiowe, najmłodszej jednostki tego typu w Kujawsko-Pomorskiem, będącej częścią Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą.

 

Park Krajobrazowy Góry Łosiowe powstał przy północnej granicy województwa, w gminach Grudziądz i Rogóźno, na obszarze 4,8 tysiąca hektarów. Występuje tu 119 gatunków ptaków i kilkadziesiąt gatunków ryb. Spotkamy też między innymi żaby jeziorkowe i ropuchy zielone. To także korytarz migracyjny łosi. W granicach parku znajdują się 54 pomniki przyrody. Na obszarze parku nie brakuje świadectw bogatej historii i kultury tych ziem. Na tym terenie odnajdziemy też ślady osadnictwa olęderskiego, miejsca pamięci narodowej, stanowiska archeologiczne oraz charakterystyczne cechy architektury wiejskiej: budownictwo drewniane i zabudowy z kamieni polnych.

 

Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą jest jednym z 10 parków krajobrazowych działających na terenie Kujawsko-Pomorskiego, dla których samorząd województwa jest organem prowadzącym. Lista pozostałych tutaj.

 

Czytaj także:

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

19 czerwca 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 22 czerwca 2020 r.

 

Trwa odbudowa Dworku w Dusocinie, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPTrwa odbudowa Dworku w Dusocinie, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPTrwa odbudowa Dworku w Dusocinie, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPTrwa odbudowa Dworku w Dusocinie, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPTrwa odbudowa Dworku w Dusocinie, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPDworek Rydygiera, sierpień 2018 rok, fot. Andrzej GoińskiDworek Rydygiera, sierpień 2018 rok, fot. Andrzej GoińskiDworek Rydygiera, sierpień 2018 rok, fot. Andrzej GoińskiUroczystość zawieszenia wiechy na dachu odbudowywanego dworku w Dusocinie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPUroczystość zawieszenia wiechy na dachu odbudowywanego dworku w Dusocinie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPUroczystość zawieszenia wiechy na dachu odbudowywanego dworku w Dusocinie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPUroczystość zawieszenia wiechy na dachu odbudowywanego dworku w Dusocinie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPUroczystość zawieszenia wiechy na dachu odbudowywanego dworku w Dusocinie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPUroczystość zawieszenia wiechy na dachu odbudowywanego dworku w Dusocinie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPUroczystość zawieszenia wiechy na dachu odbudowywanego dworku w Dusocinie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP