Aktualności

Spotkanie założycielskie Stowarzyszenie Radnych Województwa Kujawsko-Pomorskiego, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Spotkanie założycielskie Stowarzyszenie Radnych Województwa Kujawsko-Pomorskiego, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Samorządowcy w statystyce

Mandaty radnych wszystkich szczebli sprawuje w Kujawsko-Pomorskiem ponad 2,5 tysiąca osób, w większości mężczyzn w średnim wieku. Mamy najlepiej w kraju wykształconych wójtów, burmistrzów i prezydentów miast – wynika z tegorocznego badania Głównego Urzędu Statystycznego. W najbliższą sobotę (27 maja) przypada Dzień Samorządu Terytorialnego.

 

Radni miast, gmin, powiatów i sejmiku województwa to łącznie 2 646 osób, w większości mężczyzn (ponad 70 proc.). Panie dają się wybierać w wyborach samorządowych zdecydowanie rzadziej, przy czym częściej do rad gmin (29 proc.) niż do sejmiku (15 proc.).

 

Wiekowo dominują osoby w średnim wieku – blisko 60 proc. radnych ma między 40 a 59 lat. Radni i radne po sześćdziesiątce stanowią ponad 20 proc, rajcy mniej niż trzydziestoletni tylko 3 proc.

 

Z analiz wykonywanych profesji wynika, że najliczniejszą grupę (30 proc.) stanowią osoby związane z produkcją żywności i gospodarką leśną. Na drugim miejscu znaleźli się specjaliści (24 proc.).

 

91 proc. polskich wójtów, burmistrzów i prezydentów miast legitymuje się wyższym wykształceniem, przy czym najlepiej pod tym względem jest właśnie naszym województwie (97 proc.) oraz w Warmińsko-Mazurskiem (94 proc.), a najsłabiej w regionach podlaskim i świętokrzyskim (86 proc.). Dyplom wyższej uczelni posiada 40 proc. radnych gmin, ale są i takie, gdzie wskaźnik ten wynosi 100 proc. (Podkowa Leśna, Przemyśl, Poznań i Sopot). W Kujawsko-Pomorskiem najlepiej pod tym względem wypada Bydgoszcz (93,5 proc.).

 

Wszystkie dane za Urzędem Statystycznym w Bydgoszczy i materiałami GUS.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

24 maja 2017 r.