Aktualności

Uroczystość wręczenia umów o dofinansowanie projektów w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl
Uroczystość wręczenia umów o dofinansowanie projektów w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl

Pieniądze dla lokalnych społeczności: przedsiębiorczość i rekreacja

W środę (24 maja) w Urzędzie Marszałkowskim odbyła się uroczystość wręczenia umów na dofinansowanie projektów w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. To pierwsze środki, które podzieliliśmy za pośrednictwem działających w regionie lokalnych grup działania. Najwięcej projektów dotyczy wsparcia finansowego na rozpoczęcie i rozwój działalności gospodarczej. Pieniądze trafią też na budowę infrastruktury rekreacyjnej.

 

Lokalne grupy działania (LGD) to stowarzyszenia tworzone przez mieszkańców, organizacje pozarządowe i samorządy, które wspólnie z samorządem województwa wdrażają finansowany z europejskich środków instrument „Rozwój lokalny kierowany przez społeczność” (RLKS). W całym regionie działa 28 takich partnerstw. Dysponują środkami z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz PO Rybactwo i Morze. 

 

– Lokalne grupy działania są pierwszym ogniwem w identyfikowaniu potrzeb i animowaniu aktywności lokalnych społeczności. Dzięki nim możemy zdefiniować dobre, potrzebne mieszkańcom projekty, które trudno dostrzec z poziomu regionalnego. Cała nasza polityka terytorialna, którą realizujemy w nowej perspektywie unijnej, oparta jest właśnie o identyfikację problemów i potrzeb oraz tworzenie projektów przez środowiska lokalne – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

 

Najbardziej w tej chwili zaawansowaną częścią instrumentu RLKS jest podejście LEADER, w ramach którego lokalne społeczności korzystają ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (pula wsparcia to 172 miliony złotych). 14 lokalnych grup działania ogłosiło do tej pory 34 nabory wniosków w ramach PROW, w których do rozdysponowania jest w sumie 36,6 miliona złotych. Konkursy dotyczą rozwoju przedsiębiorczości; inwestycji w dziedzinie turystyki, rekreacji i kultury; budowy dróg gminnych i powiatowych oraz działań na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego.

 

W środę (24 maja) w Urzędzie Marszałkowskim odbyła się uroczystość wręczenia pierwszych 15 umów o dofinansowanie przedsięwzięć finansowanych z PROW. W spotkaniu uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Dariusz Kurzawa, samorządowcy z powiatu nakielskiego, gminy Mrocza i Kcynia oraz przedsiębiorcy. Nabory wniosków, których dotyczą dzisiejsze umowy przeprowadziły Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” oraz LGD „Ziemia Gotyku”.

 

– Gratuluję włodarzom powiatu nakielskiego oraz gmin Mrocza i Kcynia, którzy jako pierwsi samorządowcy sięgają po wsparcie w ramach działania LEADER – mówi wicemarszałek Dariusz Kurzawa – Gratuluję także wszystkim przedsiębiorcom, którzy będą zakładać i rozwijać swoje firmy, często w małych miejscowościach. Wśród nich nie brakuje młodych ludzi, którzy mają wiele ciekawych pomysłów na własny biznes.

 

Dofinansowanie trafi na realizację 4 projektów inwestycyjnych w powiecie nakielskim: budowę świetlic wiejskich w Ostrowie (gmina Mrocza) i Turzynie (gmina Kcynia) oraz rozwój infrastruktury rekreacyjnej w gminie Kcynia oraz Nakle nad Notecią. Beneficjentami wsparcia są gminy Kcynia, Mrocza oraz powiat nakielski, a suma dofinansowania to 1,5 miliona złotych.

 

Kolejne 11 umów to wsparcie dla mieszkańców powiatu nakielskiego i toruńskiego na podjęcie lub rozwój działalności gospodarczej. Każdy z początkujących przedsiębiorców otrzyma 50 tysięcy złotych. Środki trafią między innymi na zakup sprzętu do świadczenia usług fizjoterapeutycznych, otwarcie wypożyczalni sprzętu bankietowego i plenerowego, uruchomienie sali zabaw dla dzieci, wyposażenie studia tatuażu, otwarcie myjni oraz uruchomienie firmy reklamowej. Suma dofinansowania to ponad 600 tysięcy złotych.

 

Lista podpisanych umów

 

Beata Krzemińska

Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

24 maja 2017 r.

ostatnia aktualizacja: 25 maja 2017 r.

 

Uroczystość wręczenia umów o dofinansowanie projektów w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia umów o dofinansowanie projektów w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia umów o dofinansowanie projektów w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia umów o dofinansowanie projektów w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia umów o dofinansowanie projektów w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia umów o dofinansowanie projektów w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia umów o dofinansowanie projektów w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia umów o dofinansowanie projektów w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia umów o dofinansowanie projektów w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia umów o dofinansowanie projektów w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia umów o dofinansowanie projektów w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia umów o dofinansowanie projektów w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia umów o dofinansowanie projektów w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia umów o dofinansowanie projektów w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia umów o dofinansowanie projektów w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia umów o dofinansowanie projektów w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia umów o dofinansowanie projektów w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia umów o dofinansowanie projektów w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia umów o dofinansowanie projektów w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia umów o dofinansowanie projektów w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia umów o dofinansowanie projektów w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia umów o dofinansowanie projektów w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia umów o dofinansowanie projektów w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia umów o dofinansowanie projektów w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia umów o dofinansowanie projektów w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl