Aktualności

Modernizacja drogi wojewódzkiej nr 254 na trasie Brzoza-Łabiszyn, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP
Modernizacja drogi wojewódzkiej nr 254 na trasie Brzoza-Łabiszyn, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP

Ruszamy z modernizacją drogi Łabiszyn-Barcin

Rozpoczyna się przebudowa kolejnego odcinka drogi wojewódzkiej nr 254 z Łabiszyna do Barcina. Wykonawca przejął w czwartek (13 lipca) plac budowy. Zadanie o wartości prawie 50 mln zł realizujemy wykorzystując m.in. nasze środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego.

 – By sprawnie realizować kolejne inwestycje drogowe dzielimy je na etapy – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. – Rozpoczynamy przebudowę kolejnego odcinka trasy w powiecie żnińskim. Wcześniej wykonawcy zaczęli działać na odcinku Brzoza-Łabiszyn, w Krotoszynie oraz Wiecanowie. W najbliższych latach zakończymy modernizację tej trasy na całej długości. W Mogilnie dobudujemy też brakujący odcinek obwodnicy.

 

Projekt zakłada między innymi wzmocnienie jezdni do przenoszenia nacisku 11,5 tony na oś, co zapobiegnie powstawaniu kolein i spękań na trasie, którą porusza się wiele ciężarówek. W miejscowościach Kania i Augustowo planowane są wysepki, które poprawią bezpieczeństwo poprzez wymuszenie zredukowania prędkości. Przebudowane zostaną skrzyżowania z drogami powiatowymi i gminnymi. Przejścia dla pieszych zostaną oświetlone, dobudujemy także zatoki autobusowe. Na całej trasie planowane jest ułożenie tzw. „cichej nawierzchni”, która ograniczy hałas o kilka decybeli. Na odcinkach w miejscowościach Barcin, Barcin Wieś oraz Kania dobudowane zostaną chodniki. To efekt współpracy z samorządem gminy Barcin, który dofinansował budowę tej infrastruktury kwotą 1,43 mln zł. Na koniec droga zyska nowe oznakowanie poziome i pionowe.

Zakończenie prac budowlanych o wartości ponad 32,5 mln zł planowane jest w drugiej połowie przyszłego roku. Szanowany koszt całego przedsięwzięcia (m.in. z wykupami gruntu, nadzorem, koncepcją) to 47,9 mln zł. Inwestycja jest współfinansowana ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Po odbiorach przebudowana droga będzie objęta 7-letnią gwarancją.

Z początkiem tego roku rozpoczęła się przebudowa 13-kilometrowego odcinka z Brzozy do Łabiszyna (zrealizowano 40% zakresu rzeczowego). Ta inwestycja pochłonie prawie 46 mln zł.  Zobacz: Zaawansowane prace na trasie Brzoza-Łabiszyn

Zlecamy również remonty odcinków z Barcina w kierunku drogi krajowej nr 15. W tym roku zabezpieczyliśmy środki na remonty odcinków:

  • nr 254 Mogilno-Wiecanowo (powiat mogileński, długość 2,3 km, wartość zadania 2,1 mln zł, podpisana umowa z wykonawcą)
  • Barcin-Krotoszyn – długość 1,1km (powiat żniński, wartość zadania 2,7 mln zł, podpisana umowa z wykonawcą)
  • Żabno-Wylatowo – długość 2,8 km (powiat mogileński, przygotowania do przetargu).

W tym roku zlecimy także prace związane z budową drugiego etapu obwodnicy Mogilna.

Droga nr 254 łącząca Brzozę w powiecie bydgoskim z miejscowością Wylatowo ma długość 54 kilometrów. Przebiega przez pięć gmin: Nowa Wieś Wielka, Łabiszyn, Barcin, Dąbrowa i Mogilno oraz trzy powiaty: bydgoski, żniński i mogileński.

Modernizacja drogi 254 w liczbach:

  • 9,1 km to długość odcinka drogi wojewódzkiej nr 254, który zostanie przebudowany pomiędzy Łabiszynem a Barcinem
  • 32,6 mln zł to koszt prac budowlanych
  • 47,9 mln zł to szacowany koszt całej inwestycji (m.in. z wykupami gruntu, nadzorem, koncepcją).

Rekordowe wydatki

 

Tylko w tym roku na drogi wojewódzkie w budżecie województwa przeznaczyliśmy ponad pół miliarda złotych. W ramach Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza 2021-2027 (FEdKP 2021-2027), naszego programu regionalnego nowej perspektywy, na inwestycje drogowe, w tym m.in. nasz regionalny program budowy obwodnic, przeznaczamy 136 mln euro. Na część zadań związanych z rozbudową infrastruktury drogowej wykorzystamy też zdobyte dofinansowanie centralne (ok. 170 mln zł na obwodnice i około 450 mln zł na rozbudowę innych dróg). Czytaj też:  Rekordowe wydatki na inwestycje drogowe w 2023 roku

Zarząd Dróg Wojewódzkich

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

12 lipca 2023 r.

Ostatnia aktualizacja: 17 lipca 2023 r.

Fot. ZDW w BydgoszczyFot. ZDW w BydgoszczyModernizacja drogi wojewódzkiej nr 254 na trasie Brzoza-Łabiszyn, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKPModernizacja drogi wojewódzkiej nr 254 na trasie Brzoza-Łabiszyn, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKPModernizacja drogi wojewódzkiej nr 254 na trasie Brzoza-Łabiszyn, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKPModernizacja drogi wojewódzkiej nr 254 na trasie Brzoza-Łabiszyn, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKPModernizacja drogi wojewódzkiej nr 254 na trasie Brzoza-Łabiszyn, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKPModernizacja drogi wojewódzkiej nr 254 na trasie Brzoza-Łabiszyn, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKPModernizacja drogi wojewódzkiej nr 254 na trasie Brzoza-Łabiszyn, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP