Aktualności

Fot. Tymon Markowski
Fot. Tymon Markowski

RPO dla najmłodszych: 1,4 tysiąca nowych miejsc w przedszkolach

Środki z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego pomagają w tworzeniu nowych miejsc w przedszkolach oraz poszerzaniu oferty edukacyjnej tego rodzaju placówek. Zarząd województwa przyznał właśnie dofinansowanie na realizację 23 tego typu projektów i utworzenie 1,4 tysiąca miejsc dla przedszkolaków.

 

– Dzięki unijnemu wsparciu systematycznie poprawiamy zarówno bazę lokalową, jak i ofertę edukacyjną przedszkoli w całym regionie. Inwestycje w kształcenie, także w kształcenie najmłodszych dzieci, to inwestycje w naszą przyszłość – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Zarząd województwa rozstrzygnął właśnie trzy nabory wniosków o dofinansowanie projektów z zakresu wychowania przedszkolnego (dwa z nich dotyczą obszaru ZIT, w tym jeden tzw. projektów zintegrowanych, czyli połączonych z budową, rozbudową lub modernizacją przedszkoli). Wsparcie trafi do 23 samorządów lokalnych lub współpracujących z nimi stowarzyszeń, a projekty dotyczą 37 ośrodków wychowania przedszkolnego.

 

W sumie powstanie ponad pół setki nowych oddziałów przedszkolnych i 1416 miejsc dla przedszkolaków. Część z nich działa od września 2017 roku, pozostałe ruszą w nowym roku szkolnym. Środki trafią na urządzenie przedszkolnych sal, zakup niezbędnych sprzętów i pomocy dydaktycznych oraz organizację dodatkowych zajęć dla maluchów, w tym logopedycznych, z gimnastyki korekcyjnej i socjoterapeutycznych. Zaplanowano też kursy i szkolenia dla pedagogów – skorzysta z nich 196 nauczycieli.

 

Największe projekty realizują samorządy Torunia – w którym zaplanowano utworzenie 225 nowych miejsc wychowania przedszkolnego oraz dodatkowe zajęcia dla 674 dzieci, a także Bydgoszczy – w której powstanie 204 nowych miejsc przedszkolnych oraz odbędą się zajęcia dodatkowe dla 266 dzieci. Kolejne 180 miejsc dla przedszkolaków powstanie w gminie Unisław (powiat chełmiński).

 

Lista wszystkich projektów wraz z opisami

 

Czytaj też: Budujemy przedszkole w Korczaku

 

Beata Krzemińska  

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

31 stycznia 2018 r.