Aktualności

Wernisaż wystawy „Nikifor kontra Zagajewski” w Centrum Kultury „Browar B”, fot. Mariusz Maciejewski
Wernisaż wystawy „Nikifor kontra Zagajewski” w Centrum Kultury „Browar B”, fot. Mariusz Maciejewski

Rok Stanisława Zagajewskiego we Włocławku

W tym roku mija dziesiąta rocznica śmierci Stanisława Zagajewskiego, rzeźbiarza związanego z Włocławkiem. Z tej okazji Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej oraz Centrum Kultury „Browar B” organizują szereg wydarzeń związanych z upamiętnieniem tego niezwykłego artysty.

 

Stanisław Zagajewski (ok. 1927-2008) był rzeźbiarzem samoukiem, artystą zaliczanym do nurtu Art Brut. We Włocławku osiedlił się po otrzymaniu niewielkiego domku, w którym mieszkał i pracował do końca życia.

 

Rok Stanisława Zagajewskiego zainaugurowało otwarcie w ubiegły piątek (26 stycznia) w Galerii Sztuki „Antresola” CK „Browar B” wystawy „Nikifor kontra Zagajewski”, na którą składają się prace polskich i zagranicznych prymitywistów. Wśród imprez, które odbywać się będą przez cały rok znajdą się między innymi wystawy: „Stanisław Zagajewski – in memoriam”, „Stanisław Zagajewski – życie i twórczość w fotografii”, „Ja jestem artysta wielki… rzecz o Stanisławie Zagajewskim”, a także konkurs rzeźbiarski dla dzieci i młodzieży, plener malarski oraz sympozjum naukowe dotyczące polskiego nurtu Art Brut. Kalendarium roku Zagajewskiego można znaleźć na stronie Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej.

 

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

31 stycznia 2018 r.