Aktualności

Fot. Mikołaj Kuras
Fot. Mikołaj Kuras

RPO na edukację: dodatkowe zajęcia dla 10 tysięcy uczniów

Zarząd województwa przyznał dofinansowanie z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego na realizację 6 projektów z zakresu edukacji ogólnej w szkołach podstawowych i gimnazjach oraz liceach i technikach (w obszarze ZIT). Wsparcie trafi między innymi na organizację dodatkowych zajęć, doposażenie pracowni, a także dokształcanie nauczycieli. Skorzysta ponad 10 tysięcy uczniów i 300 pedagogów.

 

– Rozwijanie kompetencji kluczowych – w tym w dziedzinie języków obcych, nauk ścisłych i informatyki oraz podstawowych umiejętności społecznych to bardzo ważne współcześnie sprawy. Inwestując środki w budowę nowoczesnej oferty edukacyjnej szkół odpowiadamy na oczekiwania uczniów, rodziców i nauczycieli – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

W ramach rozstrzygniętego właśnie naboru wniosków około 10 milionów złotych dofinansowania z RPO trafi do placówek edukacyjnych z Torunia, powiatu bydgoskiego, powiatu toruńskiego, gminy Koronowo, gminy Solec Kujawski oraz gminy Nowa Wieś Wielka. Chodzi o realizację projektów z zakresu kształcenia ogólnego w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych prowadzonych przez samorządy lokalne.

 

To wsparcie między innymi na organizację zajęć dodatkowych z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych, technologii informatycznych, języków obcych, prowadzenia eksperymentów i pracy zespołowej. Dla uczniów z najsłabszymi wynikami planowane są zajęcia wyrównawcze. Przewidziano także lekcje wyjazdowe, warsztaty przyrodnicze spotkania z doradcami zawodowymi, a dla uczniów niektórych liceów płatne staże zawodowe u pracodawców. Nauczyciele wezmą udział w kursach i szkoleniach między innymi z zakresu kształtowania umiejętności interpersonalnych i społecznych, motywowania uczniów do nauki oraz wykorzystania nowoczesnych technologii w edukacji. Projekty obejmują też zakupy pomocy dydaktycznych dla szkolnych pracowni.

 

Lista wszystkich projektów

 

Wcześniej wsparcie na realizację projektów z zakresu edukacji ogólnej w ramach ZIT otrzymały też miasto Bydgoszcz oraz Stowarzyszenie Dorośli-Dzieciom, które realizuje projekt w Nakle nad Notecią (więcej)

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

30 listopada 2017 r