Aktualności

Fot. Jacek Nowacki
Fot. Jacek Nowacki

Nagrody marszałka dla młodych naukowców

Podczas uroczystości wręczania stypendiów prezesa Rady Ministrów najzdolniejszym uczniom naszego regionu, która odbyła się 28 listopada w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim, wicemarszałek Zbigniew Ostrowski przekazał dyplomy i nagrody marszałka województwa dwóm młodym wynalazcom, uczniom Gimnazjum nr 17 w Bydgoszczy, którzy odnieśli sukces w 6. Ogólnopolskim Konkursie Naukowym E(x)plory.

 

Dorian Żarna i Wiktor Kuś przedstawili w finale krajowym konkursu projekt pod nazwą „Innowacyjna jednostka napędowa”. Ich zdaniem jednostka ta mogłaby w przyszłości zastąpić silniki spalinowe, tudzież wysokoprężne oraz być konkurencją dla napędów ekologicznych. Moduł napędowy, dzięki zastosowanej w nim niepalnej, nieszkodliwej dla środowiska substancji, zużywa mniej energii niż silniki elektryczne. Jego idea opera się na przekładni hydraulicznej. Ciecz w zamkniętym obiegu, napędzana przez pompę, przejmuje wszelkie obciążenia, tym samym wprawiając w ruch łopaty w komorze silnika. Moduł składa się z niewielu części, co pozytywnie wpływa na jego żywotność. Podczas uroczystości uczniom towarzyszyła Kamilla Tuzińska, opiekunka naukowa projektu.

 

Reprezentanci naszego województwa zaprezentowali swój projekt w październiku, podczas kongresu E(x)plory w Gdyni, wśród 35 projektów badawczych, przygotowanych przez innowatorów w wieku 13-20 lat – uczestników krajowego finału konkursu. Warto dodać, że tym roku do Konkursu E(x)plory zostało zgłoszonych ponad 200 projektów badawczych z całej Polski.

 

Poza nagrodami marszałka województwa, nagrodą prezesa Kujawsko-Pomorskiej Agencji Innowacji oraz nagrodą specjalną ufundowaną przez partnera konkursu, firmę Drutex, młodzi naukowcy otrzymali także akredytację uprawniającą do reprezentowania Polski w  międzynarodowym konkursie MILSET Expo-Sciences Europe, który odbędzie się w Gdyni w lipcu 2018. To ogromny sukces bydgoskich gimnazjalistów, którzy włożyli wiele wysiłku w przygotowanie projektu.

 

Gabinet Marszałka

 

30 listopada 2017 r.

 

Fot. Jacek NowackiFot. Jacek NowackiFot. Jacek NowackiFot. Jacek Nowacki