Aktualności

Prace przy budowie parkingu przy drodze wojewódzkiej nr 543, fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Prace przy budowie parkingu przy drodze wojewódzkiej nr 543, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Rozbudowa drogi w Jabłonowie Zamku rozpoczęta

Ruszyły prace przy modernizacji drogi wojewódzkiej nr 543 w Jabłonowie Zamku (powiat brodnicki). Częścią inwestycji jest budowa parkingu z miejscem do ważenia i kontroli pojazdów. Inwestycja o wartości ponad 5 milionów złotych jest finansowana z budżetu samorządu województwa kujawsko-pomorskiego. Zakończenie prac i odbiory planowane są jesienią.

– Chcemy, by nowe inwestycje jak najdłużej służyły mieszkańcom, dlatego przy ważnych trasach zlecamy budowę miejsc do kontroli pojazdów, by wyeliminować z wojewódzkich tras przeciążone tiry. Przy okazji poprawimy też bezpieczeństwo i dostępność komunikacyjną przyległych do drogi obszarów, między innymi pobliskiego sanktuarium licznie odwiedzanego przez pielgrzymów – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Droga wojewódzka nr 543 łączy drogę krajową nr 55 w Paparzynie (powiat chełmiński) z Brodnicą. Przebiega przez powiaty: chełmiński, grudziądzki, wąbrzeski i brodnicki. Cała trasa ma 59 kilometrów długości. W ubiegłym roku zlecone zostały prace na odcinku Grzybno-Drużyny wraz z budową chodnika (we współpracy z samorządem gminy Bobrowo). Jesienią podpisaliśmy umowę na rozbudowę odcinka w Jabłonowie Zamku. Prace ruszyły jeszcze przed formalnym zakończeniem zimowej przerwy (okres do 15 marca).

Droga wojewódzka jest rozbudowywana na odcinku 370 metrów. Częścią inwestycji są nowe miejsce do kontroli i ważenia pojazdów oraz plac manewrowy. Na głównej jezdni powstaną dodatkowe pasy do skrętu na parking i wyspy kanalizujące. Na parkingu wyznaczone zostaną 34 stanowiska. Teren wokół zostanie zagospodarowany i oświetlony. Od strony miejsc dla autobusów w kierunku klasztoru wybudowany zostanie chodnik. Wykonawcą zadania jest  firma Strabag. Koszt prac budowlanych to ponad 5 mln zł.

Obecnie prowadzone są roboty ziemne przy parkingu, poza istniejącą jezdnią, co pozwala zachować płynny ruch na drodze. Przygotowane zostały pierwsze warstwy podbudowy. Wykonywane są początkowe prace przy sieciach telekomunikacyjnych oraz elektroenergetycznych. W pierwszej kolejności usuwane są kolizje z podziemną infrastrukturą, w kolejnych etapach układane będą nowe kable m.in. pod oświetlenie.

W tym roku na drodze wojewódzkiej nr 543 planowane są kolejne remonty. Kontynuowane będzie układanie nowej nawierzchni od zrealizowanego zakresu w Drużynach w kierunku miejscowości Szabda w powiecie brodnickim. Trwają też przygotowania do ogłoszenia przetargu na dokumentację niezbędną do budowy obwodnicy Radzynia Chełmińskiego (studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z decyzją środowiskową).

Rozbudowa drogi w Jabłonowie Zamku w liczbach:

  • długość odcinka drogi wojewódzkiej: 370 metrów
  • długość odcinka nowej drogi gminnej: 48 metrów
  • liczba miejsc postojowych: 34 stanowiska
  • Koszt: 5,16 mln zł

Ponad miliard złotych na wojewódzkie drogi

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego na przygotowanie i realizację zadań drogowych zabezpieczył środki o łącznej wartości 800 milionów złotych, które zostaną wykorzystane na przeprowadzenie inwestycji do 2023 roku. Do tej kwoty dołączyliśmy kolejne 230 milionów złotych, które przeznaczymy na modernizację infrastruktury drogowej w następnych trzech latach. Zdobyliśmy też prawie 170 milionów złotych dofinansowania na budowę kolejnych 3 obwodnic. Łącznie daje to ponad 1,2 miliarda złotych.

 

Czytaj także

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

16 marca 2022 r.

Prace przy budowie parkingu przy drodze wojewódzkiej nr 543, fot. Andrzej Goiński/UMWKPPrace przy budowie parkingu przy drodze wojewódzkiej nr 543, fot. Andrzej Goiński/UMWKPPrace przy budowie parkingu przy drodze wojewódzkiej nr 543, fot. Andrzej Goiński/UMWKPPrace przy budowie parkingu przy drodze wojewódzkiej nr 543, fot. Andrzej Goiński/UMWKPPrace przy budowie parkingu przy drodze wojewódzkiej nr 543, fot. Andrzej Goiński/UMWKPPrace przy budowie parkingu przy drodze wojewódzkiej nr 543, fot. Andrzej Goiński/UMWKP