Rówieśnicy Niepodległej

Setne urodziny pani Urszuli Tauer, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
Setne urodziny pani Urszuli Tauer, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Dwustu lat w zdrowiu!

Jej życiorys to gotowy sensacyjny scenariusz filmowy. Bydgoszczanka Urszula Tauer – oficer Armii Krajowej, odbywająca niebezpieczne misje kurierka i łączniczka Komendy Głównej AK, uczestniczka Powstania Warszawskiego, za wojenne męstwo i odwagę odznaczona Krzyżem Walecznych, a w wolnej Polsce Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski – obchodziła setne urodziny. Gratulacje jubilatce złożyli w poniedziałek (26 kwietnia) wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, wicemarszałek Zbigniew Ostrowski i prezydent miasta Rafał Bruski.        

 

Urodziła się 21 kwietnia 1921 roku we Lwowie, jako córka Polki i Niemca. Miała dwa lata kiedy wraz z matką zamieszkała w Bydgoszczy. Jak sama podkreśla, już jako dziecko wybrała polskość i polski patriotyzm – i pozostała im wierna.

 

Podczas drugiej wojny światowej wielokrotnie narażała życie. Przetrzymywana przez gestapo w bydgoskim areszcie jesienią 1939, po brawurowej ucieczce z kraju przez Wiedeń trafiła w 1940 roku do Warszawy, gdzie organizowały się struktury Związku Walki Zbrojnej, a później Armii Krajowej. Pod pseudonimem „Ala” była łączniczką, jako kurierka podróżowała do Berlina oraz do rozsianych po całych Niemczech obozów jenieckich i pracy przymusowej, kierowała komórką AK przygotowującą kurierom fałszywe dokumenty, walczyła w Powstaniu Warszawskim.

 

Nie bałam się śmierci. Bałam się tylko tego, że wydam naszych. Ile w końcu człowiek może znieść? W torebce nosiłam cyjanek, żeby go połknąć, gdy zrobi się niebezpiecznie – mówiła kilkanaście lat temu w wywiadzie udzielonym bydgoskiemu wydaniu „Gazety Wyborczej”.  

 

Jest matką, babcią i prababcią. Aktywna społecznie do dziś, uczestniczy m.in. w akcjach organizowanych przez warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego i spotkaniach z osadzonymi w zakładach karnych.

 

 

Podczas poniedziałkowego spotkania w bydgoskim Urzędzie Stanu Cywilnego pani Urszula Tauer odebrała z rąk wicemarszałka Ostrowskiego Medal Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis ze specjalnej edycji wybitej z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

kwiecień 2021 r.

 

Setne urodziny pani Urszuli Tauer, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPSetne urodziny pani Urszuli Tauer, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPSetne urodziny pani Urszuli Tauer, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPSetne urodziny pani Urszuli Tauer, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPSetne urodziny pani Urszuli Tauer, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPSetne urodziny pani Urszuli Tauer, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPSetne urodziny pani Urszuli Tauer, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP