Rówieśnicy Niepodległej

Cecylia Marta Kowalska, fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Cecylia Marta Kowalska, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Cecylia Marta Kowalska

Cecylia Marta Kowalska jest troskliwą i pogodną osobą, która wiele uwagi poświęcała wychowaniu i wykształceniu czworga swoich dzieci. Doczekała się ośmiorga wnucząt i piętnaściorga prawnucząt, które chętnie odwiedzają babcię i prababcię.

 

Urodziła się 16 marca 1921 roku w Grabówku (powiat świecki) jako córka Jana i Teofilii. Rodzice prowadzili gospodarstwo rolne, na którym wychowywała się i pomagała w pracy rodzicom razem z piątką rodzeństwa (dwiema siostrami i trojgiem braci). Po ukończeniu szkoły podstawowej w pobliskim Topolnie rozpoczęła dalsze kształcenie w zawodzie krawcowej.

 

Podczas drugiej wojny światowej została wywieziona na roboty przymusowe do gospodarstwa pod Kwidzynem (województwo pomorskie), skąd w 1943 roku przeniesiono ją do Niemiec. Została przydzielona do pracy w fabryce samolotów znajdującej się w Frankfurcie nad Menem, gdzie poznała swojego przyszłego męża. Jeszcze podczas pobytu w Niemczech, 3 czerwca 1945 roku, para wzięła ślub.

 

Jej wybranek, Jan Kowalski, pochodził z Osieka nad Wisłą (powiat toruński), gdzie po wojnie zamieszkali małżonkowie. Z czasem przeprowadzili się do pobliskiego Grabowca, w którym wspólnie prowadzili gospodarstwo rolne. Mąż, z zawodu rzeźnik znalazł także zatrudnienie w zakładzie przemysłu mięsnego „Tormięs” w Toruniu, a pani Cecylia zajmowała się domem i wychowywaniem czwórki dzieci, syna i trzech córek. 

 

W wolnych chwilach zajmowała się szyciem ubrań i dorabiała sprzedając sukienki. Chętnie zajmowała się ogrodem, w którym sadziła warzywa i pielęgnowała kwiaty. W 1978 roku w zamian za przekazaną państwu ziemie przeszła na emeryturę. Zamieszkała u córki w pobliskiej Złotorii, gdzie opiekowała się wnukami i aktywnie udzielała w lokalnym kole gospodyń wiejskich.

 

Nestorka lubi czytać i interesuje się wydarzeniami w kraju i na świecie. Codziennie ogląda wiadomości i czyta gazetę Nowości. Zawsze chętnie podróżowała po Polsce, szczególnie lubiła spędzać czas nad Bałtykiem i w górach. Jest ciepłą, troskliwą i pogodną osobą, dla której ważne było dobre wychowanie swoich dzieci i wnuków.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

Kwiecień 2021 r.

 

Wręczenie medalu pani Cecylii Kowalskiej, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWręczenie medalu pani Cecylii Kowalskiej, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWręczenie medalu pani Cecylii Kowalskiej, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWręczenie medalu pani Cecylii Kowalskiej, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWręczenie medalu pani Cecylii Kowalskiej, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWręczenie medalu pani Cecylii Kowalskiej, fot. Andrzej Goiński/UMWKP