Rówieśnicy Niepodległej

Pani Jadwiga Waszewska, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Wręczenie medalu Unitas Durat pani Jadwidze Waszewskiej, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Jadwiga Waszewska

Jadwiga Waszewska mieszkała w kilku miejscowościach na obszarze naszego województwa. Wychowywała się w okolicach Rypina, a od blisko pół wieku jest mieszkanką powiatu chełmińskiego. Ma czwórkę dzieci i przez lata poświęcała się opiece nad licznymi wnukami.

 

Przyszła na świat 19 marca 1921 roku w Radzikach Dużych (powiat rypiński) jako jedno z jedenaściorga dzieci Stanisławy i Józefa Białkowskich. Wspólnie z siedmioma braćmi i trzema siostrami dorastała na prowadzonym przez rodziców gospodarstwie rolnym. Jej ojciec prowadził dziedziczoną od pokoleń kuźnię, a matka zajmowała się domem i wychowywaniem dzieci. W rodzinnej miejscowości ukończyła szkołę powszechną i pomagała rodzicom w pracy na roli.

 

W trakcie drugiej wojny światowej wywieziono ją na roboty przymusowe do gospodarstwa rolnego pod Kwidzynem (województwo pomorskie). Została przydzielona do pracy przy przetrzymywanych tam angielskich i rosyjskich jeńcach, dla których przygotowywała posiłki. Z czasem pozwolono jej na powrót do rodzinnej miejscowości, gdzie do końca okupacji pracowała w domu niemieckiego urzędnika i opiekowała się jego dziećmi.

 

Krótko po wojnie stanęła na ślubnym kobiercu. Jej wybrankiem został Jan Waszewski, pracownik państwowego gospodarstwa rolnego. Z uwagi na charakter pracy męża kilkukrotnie przeprowadzała się do różnych miejscowości na obszarze dzisiejszego województwa kujawsko-pomorskiego. Zajmowała się prowadzeniem gospodarstwa domowego i wychowywaniem dzieci, trzech synów oraz córki. W 1976 roku zamieszkała w Stablewicach (powiat chełmiński). Po śmierci męża w 1979 roku przeprowadziła się do córki mieszkającej w pobliskim Unisławiu, skąd wkrótce przeniosła się do Raciniewa, gdzie mieszka od blisko czterdziestu lat.

 

Na emeryturze wiele czasu poświęcała opiece nad wnukami. Czytała dużo książek, do których nadal lubi zaglądać. Chętnie spędzała czas na świeżym powietrzu, spacerując i pracując w ogrodzie, zwłaszcza przy sadzeniu kwiatów. Mimo wieku chętnie pomagała również w pracach na działce. Jest spokojną, opanowaną i pełną energii osobą, która zawsze była towarzyska i chętnie pomagała sąsiadom. Nestorka doczekała się dziesięciorga wnucząt i trzynaściorga prawnucząt.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Marzec 2021 r.

 

Wręczenie medalu Unitas Durat pani Jadwidze Waszewskiej, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat pani Jadwidze Waszewskiej, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat pani Jadwidze Waszewskiej, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat pani Jadwidze Waszewskiej, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat pani Jadwidze Waszewskiej, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP