Rówieśnicy Niepodległej

Franciszka Wiatrowska, fot. nadesłane przez rodzinę
Franciszka Wiatrowska, fot. nadesłane przez rodzinę

Franciszka Wiatrowska

Franciszka Wiatrowska pochodzi z Małopolski – skąd, gdy była dzieckiem, jej rodzina przeniosła się do naszego regionu. Dzięki jej pracy przez lata wytwory mięsne mogły gościć na stołach mieszkańców Kołodziejewa i okolic. W wolnych chwilach zajmowała się ogrodem, który był wielokrotnie nagradzany w lokalnych konkursach.

 

Urodziła się 24 marca 1921 roku w miejscowości Zabłędza (województwa małopolskie) jako pierwsze z ośmiorga dzieci Wiktorii i Karola. W 1923 roku jej ociec powrócił z pracy w Stanach Zjednoczonych i zakupił gospodarstwo rolne w Kołodziejewie (powiat inowrocławski), gdzie przeniosła się cała rodzina. Na Kujawach dorastała i ukończyła szkołę podstawową.

 

Po wybuchu drugiej wojny światowej rodzina utraciła majątek na rzecz niemieckiego okupanta. Pozbawieni ziemi powrócili do Małopolski i zamieszkali u rodziny pod Krakowem, gdzie spędzili całą wojnę. Kiedy tylko było to możliwe, powrócili do naszego regionu.

 

W 1947 roku pani Franciszka stanęła na ślubnym kobiercu. Wyszła za mąż za Czesława Wiatrowskiego, z którym później przez lata prowadziła gospodarstwo rolne i zakład masarski. Wyrabiane przetwory mięsne państwo Wiatrowscy sprzedawali w prowadzonym w Kołodziejewie sklepie. Małżonkowie doczekali się dwójki dzieci, syna Eugeniusza i córki Elżbiety, z którą dziś mieszka nestorka.

 

W wolnych od pracy i wychowywania dzieci chwilach pani Franciszka zajmowała się roślinami, głównie kwiatami. Jej piękny ogród wyróżniany był w licznych konkursach organizowanych przez lokalne koło gospodyń wiejskich. W młodości pani Franciszka hobbystycznie jeździła na rowerze i wiele czasu poświęcała haftowaniu. Jest wesołą, pogodną i bardzo towarzyską osobą. Doczekała się trojga wnucząt i dwojga prawnucząt, które chętnie ją odwiedzają.   

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Marzec 2021 r.

 

Franciszka Wiatrowska, fot. nadesłane przez rodzinę Franciszka Wiatrowska, fot. nadesłane przez rodzinę Franciszka Wiatrowska, fot. nadesłane przez rodzinę