Rówieśnicy Niepodległej

Stanisława Radkowska, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Stanisława Radkowska, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Stanisława Radkowska

Stanisława Radkowska z domu Puszkiewicz przez całe życie była związana z Piotrkowem Kujawskim (powiat radziejowski), gdzie do dziś mieszka otoczona dużą rodziną.

 

Urodziła się 24 kwietnia 1921 roku. W rodzinnej miejscowości wychowywała się wspólnie z czworgiem rodzeństwa. Podczas drugiej wojny światowej została skierowana do udział w robotach przymusowych. Odbywała przydział do pracy w gospodarstwie rolnym w Jerzycach (powiat radziejowski). Tak poznała swojego przyszłego męża Józefa Radkowskiego.

 

Para pobrała się w 1945 roku. Wspólnie doczekali narodzin siedmiorga dzieci (dwoje zmarło w wieku niemowlęcym). Po śmierci męża w 1961 roku pani Stanisława podejmowała różne prace dorywcze, aby utrzymać pięć córek. Wychowywała je samotnie, nie wyszła ponownie za mąż. Doczekała się dziewięciorga wnucząt i dwanaściorga prawnucząt. 

 

Wielką pasją seniorki zawsze była praca w ogrodzie. Już od wczesnej wiosny lubiła sadzić, pielić i pielęgnować, a potem przerabiać warzywa i owoce. Wypoczywała czytając. Jeszcze do niedawna, pomimo słabnącego wzroku, z pasją oddawała się rozwiązywaniu krzyżówek. Nadal bardzo interesuje się tym, co dzieje się wokół. Codziennie czyta kolorową prasę i chętnie lubi sprawdzać, w tych czasopismach co przyniesie jej kolejny tydzień i miesiąc czytając horoskop. Marzy o tym, aby doczekać się praprawnuka lub prawnuczki.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Kwiecień 2021 r.

 

Wręczenie medalu Unitas Durat pani Stanisławie Radkowskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat pani Stanisławie Radkowskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat pani Stanisławie Radkowskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat pani Stanisławie Radkowskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat pani Stanisławie Radkowskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat pani Stanisławie Radkowskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP