Rówieśnicy Niepodległej

Marianna Stasiak, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Marianna Stasiak

Marianna Stasiak urodziła się 16 listopada 1920 roku we wsi Płowce (powiat radziejowski). Była pierwszym dzieckiem w rodzinie państwa Weroniki i Franciszka Chrupków. Wychowywała się wraz z siedmiorgiem rodzeństwa.

 

Ukończyła siedmioklasową szkołę podstawową, a następnie przyuczała się do zawodu krawcowej. Już od najmłodszych lat była wesoła i bardzo towarzyska. Po ślubie, wraz z mężem zamieszkała w niewielkim gospodarstwie. Oprócz domowych obowiązków zajmowała się krawiectwem, jej mąż był kołodziejem.

 

Pierwsze lata małżeństwa jubilatki przypadły na okres drugiej wojny światowej. W tym trudnym czasie na świat przyszły dwie jej córki. Łącznie para wychowała pięcioro dzieci.

 

Okres powojenny pozwolił na powrót do dawnego życia. Jubilatka chętnie brała udział w wiejskich uroczystościach oraz sąsiedzkich potańcówkach. Była otwarta na ludzi i lubiła życie towarzyskie.

 

Po śmierci męża przeprowadziła się do Torunia i zamieszkała u córki Zosi i zięcia Janusza Obecnie rodzina mieszka w Lubiczu, gdzie seniorka przez lata aktywnie uczestniczyła w wielu gminnych uroczystościach i brała udział w wycieczkach po całej Polsce. Jubilatka doczekała się także 11 wnucząt, 17 prawnuków i  praprawnuka.

 

Stulatka od zawsze lubiła czytać książki. Obecnie codziennie przegląda gazetę Nowości i interesuje się wszystkim, co dzieje się na świecie. Bardzo lubi opowiadać młodszym przeżyte dzieje. Mimo wieku ma sprawny umysł i jest na bieżąco z tym co dzieje się wokół.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

styczeń 2021 r.

 

Marianna Stasiak, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPMarianna Stasiak, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPMarianna Stasiak, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP