Rówieśnicy Niepodległej

Marianna Karbowińska, zdjęcie nadesłane przez rodzinę

Marianna Karbowińska

Marianna Karbowińska pochodzi z okolic Torunia. Większość życia wraz z bliskim mieszkała w Łążynie na terenie powiatu toruńskiego. Mimo, że od lat wraz z córką mieszka w mieście chętnie wraca myślami do rodzinnej wsi.

 

Stulatka urodziła się 25 października 1920 roku w Obrowie (powiat toruński), jako najstarsza z siedmiorga dzieci Bronisławy (z domu Szwargulskiej) i Józefa Gęsickich. Kilka lat po jej przyjściu na świat, rodzina przeniosła się do Łążyna (powiat toruński).

 

W młodości pani Marianna pomagała rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa rolnego. Wspólnie z ojcem pracowała także w majątku ziemskim na terenie Łążyna. Podczas drugiej wojny światowej otrzymała przydział do przymusowych prac na zajętym przez okupanta folwarku. W wieku 23 lata jubilatka po raz pierwszy wyszła za mąż. Niestety, Tadeusz, jej wybranek, zginął w trakcie działań wojennych. Pani Marianna została sama z dwuletnią córką.

 

Po wojnie jubilatka ponownie stanęła na ślubnym kobiercu. Wspólnie z drugim mężem Bolesławem prowadzili gospodarstwo rolne. Małżonkowie wybudowali dom oraz odznaczali się aktywnością w lokalnym kole rolniczym. Para wspólnie wychowała pięcioro dzieci – dwie córki oraz trzech synów.

 

W wolnych chwilach pani Marianna oddawała się swojej wielkie pasji, haftowaniu. Stworzyła dziesiątki pięknych serwetek, obrusów i poduszek. Haftowała przepiękne obrazy przedstawiające m.in. pejzaże oraz postacie świętych, które do dziś można podziwiać na ścianach jej mieszkania.

 

W 1998 roku jubilatka wraz z mężem opuściła rodzinną wieś i przeniosła się do Torunia, gdzie zamieszkała z najmłodszą córką Romaną i zięciem Henrykiem.

 

Seniorzy chętnie powracali do ukochanego Łążyna, odwiedzali rodzinę, przyjaciół i znajomych. Często bywali w miejscowym kościele, z którym poprzez wieloletnie pełnienie posługi związany był mąż jubilatki. W nim też wraz z najbliższymi świętowali pięćdziesięciolecie swojego małżeństwa. 

 

Po śmierci męża w 2007 roku seniorka po raz kolejny została wdową. Stulatka ma 8 wnuków, 11 prawnuków i 2 praprawnuków.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

styczeń 2021 r.