Rówieśnicy Niepodległej

Maksymilan Szymański, fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl dla UMWKP

Maksymilan Szymański

Maksymilian Szymański urodził się 18 listopada 1920 roku w Radoszkach (powiat brodnicki), jako najstarszy z trzech synów Walerii i Andrzeja.

 

Spokojne dzieciństwo i pierwsze lata dorosłego życia jubilata w rodzinnej miejscowości zakłóciła wojna. Pan Maksymilian został wysłany na front i jako żołnierz walczył na terytorium dzisiejszych Włoch, Holandii i Niemiec. 

 

W rodzinne strony powrócił po wojnie. Jego ojciec przebywał wówczas we Francji, więc jako najstarszy z braci musiał zatroszczyć się o rodzinę. Znalazł zatrudnienie u jednego z gospodarzy we  Fiałkach (powiat brodnicki). Pomagał w ciężkich pracach polowych oraz przy wyrębie lasu.

 

Podczas pracy w gospodarstwie poznał swoją przyszłą żonę – Monikę. Para wzięła ślub w 1947 roku. Teściowie zakupili we Fiałkach gospodarstwo z niewielkim drewnianym domem, w którym małżonkowie zamieszkali. Utrzymywali się z pracy na roli.

 

Majątek rodziny istnieje do dziś. Ojcowiznę przejęła córka Halina, która podjęła się opieki nad rodzicami. Senior wciąż lubi doglądać gospodarstwa i spacerować wokół domu. Opiekuje się również zwierzętami – psem i kotem.

 

Wraz z żoną doczekał się dziewięciorga dzieci: Jana, Alonsa, Jadwigi, Teresy, Romana, Kazimierza, Danieli, Haliny i Grażyny. Ma 23 wnuków, 26 prawnucząt oraz  praprawnuka.

 

Stulatek chętnie ogląda telewizję, w tym programy informacyjne. Pozwala mu to być na bieżąco z wydarzeniami z regionu i kraju. Mimo wieku senior cieszy się bardzo dobrą pamięcią. Jest pogodną i towarzyską osobą, która lubi opowiadać członkom rodziny o czasach swojej młodości.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

styczeń 2021 r.

 

Maksymilan Szymański, fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl dla UMWKP Maksymilan Szymański, fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl dla UMWKP Maksymilan Szymański, fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl dla UMWKP Maksymilan Szymański, fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl dla UMWKP Maksymilan Szymański, fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl dla UMWKP