Rówieśnicy Niepodległej

Karolina Bujak, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Karolina Bujak

Karolina Bujak uwielbia kwiaty. Miłość do roślin to nie tylko hobby jubilatki, był to też sposób na zarabianie. Każdy kto odwiedził jej rodzinny dom podziwiał piękne bukiety goździków i innych roślin ozdobnych, które wraz z mężem uprawiała.

 

Stulatka przyszła na świat 2 stycznia 1921 roku w powiacie mogileńskim. W Strzelcach, rodzinnej miejscowości wychowywała się wraz z dwiema siostrami i bratem. Z czasem rodzina przeniosła się do pobliskiej Białotuli.

 

Przed wybuchem drugiej wojny światowej jubilatka poznała swojego przyszłego męża, Walentego. W trakcie okupacji pan Walenty jako przymusowy pracownik wywieziony został na terytorium Niemiec. Czas ten jubilatka spędziła przebywając pod Poznaniem.

 

Po wojnie para się pobrała, a wkrótce na świat przyszły ich dzieci – trzy córki oraz syn. Rodzina zamieszkała w Rzepiszynie (powiat inowrocławski), a w roku 1955 przeniosła się do Kruszwicy, gdzie seniorka mieszka do dziś.

 

Jubilatka przez całe swoje życie opiekowała się dziećmi i zajmowała się ogrodnictwem. Razem z mężem hodowała kwiaty, których uprawa i sprzedaż zapewniała rodzinie utrzymanie.

 

Troska o rośliny w przydomowej szklarni nie była jedynie zawodem seniorki, ale również jej pasją. Do dziś stulatka kocha kwiaty. Dawniej, gdy zdrowie na to pozwalało, do jej ulubionych zajęć należały również wycieczki. Nestorka doczekała także się licznych wnuków oraz  prawnuków. Aktualnie opiekuje się nią córka.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Styczeń 2021 r.

 

Karolina Bujak, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKarolina Bujak, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKarolina Bujak, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP