Rówieśnicy Niepodległej

Fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Maria Gronowska

Maria Gronowska (z domu Stojałowska) urodziła się 25 sierpnia 1920 roku w miejscowości Trzciano (obecnie woj. pomorskie) jako jedno z pięciorga dzieci Marii i Feliksa. Jubilatka miała również pięcioro rodzeństwa z pierwszego małżeństwa ojca. Rodzice prowadzili niewielkie gospodarstwo rolne.

 

Lata wojny pani Maria wspomina niechętnie. Jej brat zginął od ciosów, które na oczach rodziny zadali mu niemieccy żołnierze. Utraciła również swą pierwszą miłość – sąsiada Zygmunta, który zaginął podczas walk. Po wojnie młoda dziewczyna związała się z jego bratem Franciszkiem. Para wzięła ślub 17 czerwca w 1945 roku w Chełmży (powiat toruński). Małżonkowie zamieszkali w Lulkowie (gmina Łysomice, powiat toruński). Jubilatka zajmowała się pielęgnowaniem domowego ogniska, jej mąż był milicjantem. Wkrótce na świat przyszły dzieci: Franciszek, Marian, Gabriela i Rozalia. W latach pięćdziesiątych pan Franciszek ze względów politycznych trafił do więzienia. Pani Maria przez kilka lat sama wychowywała dzieci i utrzymywała rodzinę.

 

W 1959 roku państwo Gronowscy przeprowadzili się do Gostkowa (gmina Łysomice, powiat toruński). Tu urodziła się Genowefa, najmłodsza córka. Rodzina prowadziła niewielkie gospodarstwo z drobnym inwentarzem. W Gostkowie, razem z córką Genowefą, seniorka mieszka do dziś.

 

Pani Maria lubi szyć na maszynie i dziać na drutach. W młodości szyła ubrania dla rodziny i bliskich, obecnie z chęcią dzierga swetry i skarpetki, którymi obdarowuje najbliższych. Jest fanką polskich serialni. Ogląda także programy informacyjne, by być na bieżąco z wydarzeniami z regionu, kraju i świata. Największą radość sprawiają jej spotkania z wnukami i prawnukami (jest babcią dziesięciorga wnucząt i trzynaściorga prawnucząt). Lubi też grywać w karty.

 

Nestorka jest osobą pogodną, zawsze uśmiechniętą i chętną do rozmowy. Nie lubi narzekać, nawet wtedy, gdy coś jej dolega. Jest wielką patriotką. Od lat bierze udział w głosowaniu w wyborach, co uważa za swój moralny obowiązek.

 

Opracowanie:

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Wrzesień 2020 r.

 

Fot. Andrzej Goiński/UMWKPFot. Andrzej Goiński/UMWKPFot. Andrzej Goiński/UMWKPFot. Andrzej Goiński/UMWKP