Rówieśnicy Niepodległej

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Genowefa Lewandowska

Genowefa Lewandowska (z domu Zielińska), urodziła się 12 września 1920 roku w Borku koło Lubrańca. Była najstarszą córką gospodarzy rolnych Władysławy i Kazimierza. Miała czworo rodzeństwa. Żyje brat Stefan, który ma 91 lat.

 

W 1939 roku Pani Genowefa wyszła za mąż za rzemieślnika krawca Kazimierza Lewandowskiego.

W okresie zawieruchy wojennej Państwu Lewandowskim urodziło się trzech synów: Henryk, Kazimierz i Jerzy. Po wojnie Pani Genowefa urodziła córkę Mirosławę, która aktualnie od wielu lat opiekuje się mamą.

 

Trudnym okresem w życiu rodziny Lewandowskim były lata okupacji, kiedy pani Genowefa pracowała u niemieckich przesiedleńców, co przyczyniło się do znacznego pogorszenia stanu zdrowia.

 

Po wojnie prowadziła gospodarstwo rolne i wychowywała dzieci. To był dobry, spokojny czas – do czasu choroby męża, która trwała kilka lat. Pan Kazimierz zmarł w 1983 roku, w wieku 74 lat.  W 2005 roku Pani Genowefa niestety pochowała także jednego z synów – Kazimierza.

 

Jubilatka jest osobą zawsze uśmiechnięta i łagodną. Doczekała licznej, wielopokoleniowej rodziny – 6 wnucząt, 12 prawnucząt i 1 praprawnuczka.

 

Córka Mirosława Brzuszkiewicz wspomina, że mama zawsze po dniu pracy siadała i słuchała radia, a przy nim często zmęczona zasypiała.  Mimo ciężkiej pracy, a często także problemów finansowych, w sobotnie popołudnie w ich domu nigdy nie brakowało świeżego ciasta.

 

Opracowanie:

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Wrzesień 2020 r.

 

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPFot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPFot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPFot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP