Rówieśnicy Niepodległej

Wręczenie medalu Unitas Durat Kazimierze Lewandowskiej-Żuber, fot. UMWKP
Wręczenie medalu Unitas Durat Kazimierze Lewandowskiej-Żuber, fot. UMWKP

Kazimiera Lewandowska – Żuber

Jedna z założycielek Klubu Seniora w Piotrkowie Kujawskim. Panią Kazimierę można spotkać na zebraniach klubowiczów co najmniej raz w tygodniu. Aktywnie uczestniczy w życiu lokalnej społeczności.

 

Na świat przyszła w Brześciu (powiat inowrocławski) 7 marca 1924 roku. Wywodzi się z wielodzietnej rodziny, miała dziewięcioro rodzeństwa. Ojciec pracował na miejscowym folwarku, mama zajmowała się prowadzeniem gospodarstwa domowego i opieką nad dziećmi. Szczęśliwie czas wojny spędziła w rodzinnej miejscowości, udało jej się uniknąć zesłania na roboty przymusowe. Pracowała, jako pokojówka.

 

W 1948 roku wyszła za mąż za Józefa Lewandowskiego. Zamieszkali w Piotrkowie Kujawskim. Tam pracowała w maglu do czasu przejścia na emeryturę. Hobbystycznie udzielała się w Kole Gospodyń Wiejskich w Piotrkowie Kujawskim, który następnie za jej sprawą stał się klubem seniora i funkcjonuje do dziś.

 

Jest na bieżąco z wydarzeniami w kraju, czyta gazety, ogląda telewizję. Makowcem i sernikiem pieczonym przez panią Kazimierę zachwycali się bliscy.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

marzec 2024 r.