Rówieśnicy Niepodległej

Wręczenie medalu Pani Kazimierze Karwackiej, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP
Wręczenie medalu Pani Kazimierze Karwackiej, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Kazimiera Karwacka

Pochodzi z Kresów Wschodnich, skąd po wojnie przeprowadziła się do naszego regionu, gdzie przez lata z pomyślnością i zaangażowaniem zajmowała się prowadzeniem gospodarstwa rolnego, a za jego wzorowe prowadzenie została wyróżniona państwowym odznaczeniem.

 

Kazimiera Karwacka urodziła się 18 czerwca 1921 roku w Wozginiszkach (dziś Białoruś) jako córka Emilii i Kazimierza Downarów. Miała 2 siostry i 3 braci. Po ukończeniu szkoły podstawowej w pobliskim Gródku pomagała rodzicom, którzy prowadzili własny młyn.

 

Podczas drugiej wojny światowej, w 1942 roku, wyszła za Stanisława Matusewicza, który często odwiedzał ich rodzinne gospodarstwo. Para wspólnie zamieszkała w Zagajnie (dziś Białoruś), a mąż wstąpił do polskiego wojska. Okres okupacji ciężko doświadczył panią Kazimierę – kilka miesięcy po porodzie zmarł jeden z jej dwóch synów, a w 1944 roku rosyjscy partyzanci zamordowali jej rodziców i braci.

 

Po wojnie małżonkowie przenieśli się do naszego regionu i zamieszkali w miejscowości Chełmonie (powiat golubsko-dobrzyński), gdzie zajęli się prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Wkrótce na świat przyszła córka pani Kazimiery i kolejny syn. W 1964 roku nagle zmarł jej mąż, a ona pozostała sama z dziećmi. Pięć lat później ponownie stanęła na ślubnym kobiercu razem ze Stanisławem Karwackim, pracownikiem biurowym.

 

Nestorka całe życie zajmowała się rolnictwem, a za wzorowe prowadzenie swojego gospodarstwa w 1956 roku przyznano jej Srebrny Krzyż Zasługi. Należała także do koła gospodyń wiejskich w Chełmoniu, w którym przez lata pełniła funkcję przewodniczącej. W 1981 roku przeszła na emeryturę, a ziemie przekazała młodszemu synowi. Obecnie mieszka ze starszym synem w Wielkiej Łące (powiat golubsko-dobrzyński). W wolnych chwilach lubi dziergać na drutach i szydełkować. Dużo czyta, rozwiązuje krzyżówki i chętnie gra w karty. To pogodna i łagodna osoba, która jest babcią i prababcią dla 7 wnucząt i 10 prawnucząt.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

Lipiec 2021 r.

 

Wręczenie medalu Pani Kazimierze Karwackiej, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPWręczenie medalu Pani Kazimierze Karwackiej, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPWręczenie medalu Pani Kazimierze Karwackiej, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPWręczenie medalu Pani Kazimierze Karwackiej, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPPani Kazimiera Karwacka w młodości, fot. archiwum rodzinnePani Kazimiera Karwacka w młodości, fot. archiwum rodzinne