Rówieśnicy Niepodległej

Pani Janina Bernasiak z córką (2009), fot. archiwum rodzinne
Pani Janina Bernasiak z córką (2009), fot. archiwum rodzinne

Janina Bernasiak

Na świat przyszła w centralnej Polsce, do której ponownie trafiła w czasie drugiej wojny światowej. Przez większość życia była jednak związana z Dworzyskami, obecną dzielnicą Chełmna – miasta, w którym do dziś mieszka razem z córką.

 

Janina Bernasiak urodziła się 9 lipca 1920 roku w Pleckiej Dąbrowie (województwo łódzkie), skąd nim ukończyła pierwszy rok życia jej rodzina przeniosła się do naszego regionu i zamieszkała we wsi Dworzyska, stanowiącej obecnie dzielnicę Chełmna. W mieście ukończyła szkołę, a później razem z 2 siostrami i bratem pomagała rodzicom w pracy w gospodarstwie rolnym.

 

Podczas drugiej wojny światowej rodzina została przesiedlona do Generalnego Gubernatorstwa. W Dąbrowie Zduńskiej (województwo łódzkie) pani Janina uczyła się w Żeńskiej Szkole Rolniczej. W 1944 roku poślubiła Bolesława Bernasiaka, z którym zamieszkała w Warszawie. Po upadku Powstania Warszawskiego para została rozdzielona i trafiła na roboty przymusowe do Niemiec.

 

Ponownie małżonkowie spotkali się po wojnie, w rodzinnych Dworzyskach pani Janiny. Wkrótce przeprowadzili się do Chełmna, a w 1958 roku powrócili na wieś, gdzie przez długie lata prowadzili gospodarstwo rolne. Para wychowała wspólnie 4 dzieci, 2 córki i 2 synów, z których starszy zajął się gospodarstwem po przejściu pani Janiny na emeryturę.

 

Jej życiową pasją było czytanie. Podczas pracowitego życia na wsi zawsze wieczorem sięgała po lekturę, a w czasie, gdy mieszkała w Chełmnie potrafiła czytać nawet 5 książek tygodniowo. W całym swoim życiu przeczytała ich kilka tysięcy. Zanim 3 lata temu jej stan zdrowia pogorszył się w wyniku udaru, mogła pochwalić się świetną pamięcią i można z nią było porozmawiać niemal na każdy temat. To dobra i gościnna osoba, która zawsze była życzliwa dla innych. Ma 9 wnucząt, 9 prawnucząt i 4 praprawnucząt. Wkrótce doczeka się też kolejnego prawnuka.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

Lipiec 2021 r.

 

Wręczenie medalu pani Janinie Bernasia, fot. Andrzej Goiński UMWKP Wręczenie medalu pani Janinie Bernasia, fot. Andrzej Goiński UMWKP 90. urodziny pani Janiny Bernasiak(2010), fot. archiwum rodzinneKlasa Ib, pani Janina Bernasiak widoczna na zdjęciu trzecia od lewej w górnym rzędzie (1927), fot. archiwum rodzinnePani Janina Bernasiak w młodości, fot. archiwum rodzinnePani Janina Bernasiak z  córką (2009), fot. archiwum rodzinnePani Janina Bernasiak z córką w Bydgoszczy (2006), fot. archiwum rodzinnePani Janina Bernasiak z najstarszą córką (1947), fot. archiwum rodzinnePani Janina Bernasiak z rodziną (2002), fot. archwium rodzinne