Rówieśnicy Niepodległej

Wręczenie medalu Pani Gertrudzie Krajewskiej, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP
Wręczenie medalu Pani Gertrudzie Krajewskiej, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Gertruda Krajewska

Jest aktywną seniorką, która przez wiele lat zajmowała się księgowością. Obecnie dużo czasu spędza w ogrodzie swojego domu w Jastrzębiu w powiecie brodnickim, gdzie w otoczeniu uprawianych przez nią roślin, wakacje zawsze lubili spędzać najmłodsi członkowie jej rodziny.

 

Gertruda Krajewska urodziła się 15 lipca 1921 roku w Kurzętniku (województwo warmińsko-mazurskie) jako córka Józefa i Gertrudy. Rodzice dzierżawili ziemię i prowadzili gospodarstwo rolne, na którym dorastała razem z 3 siostrami i bratem. W rodzinnej miejscowości ukończyła szkołę podstawową, a później kontynuowała naukę w prowadzonej przez siostry zakonne szkole w Pleszewie (województwo wielkopolskie).

 

W czasie drugiej wojny światowej bez wieści zaginął jej brat, a rodzina utraciła ziemię i majątek. Zmuszeni byli przenieść się do mieszkających w Jastrzębiu (powiat brodnicki) krewnych. Tam pozostali przez całą wojnę, szczęśliwie unikając prześladowań.

 

Po wojnie pani Gertruda ukończyła kurs dokształcający w Pile (województwo wielkopolskie) i rozpoczęła pracę w Gminnej Spółdzielni w Bartniczce (powiat brodnicki), gdzie przez wiele lat, aż do przejścia na emeryturę w latach osiemdziesiątych, pełniła funkcję głównej księgowej. Do pracy dojeżdżała swoim motorowerem, tzw. „Jawką”. Nigdy nie wyszła za mąż i zawsze była osobą bardzo samowystarczalną, hodowała własne zwierzęta, a warzyw, owoców i ziół dostarczał jej ogród. Często odwiedzały ją dzieci siostry, które lubiły spędzać u niej wakacje.

 

Do dziś wiele czasu spędza na zewnątrz, sadząc kwiaty i dbając o grządki z roślinami. Pasjonują ją krzyżówki, które zawsze z zaangażowaniem rozwiązywała w dużych ilościach. Lubiła też czytać, zwłaszcza biografie najbardziej nietuzinkowych osobowości. Jest bardzo obowiązkową i ułożoną osobą, która lubi planować każdy dzień oraz chętnie rozmawia z innymi, często wspominając przeszłość.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

Lipiec 2021 r.

 

Wręczenie medalu Pani Gertrudzie Krajewskiej, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPWręczenie medalu Pani Gertrudzie Krajewskiej, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPWręczenie medalu Pani Gertrudzie Krajewskiej, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPWręczenie medalu Pani Gertrudzie Krajewskiej, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPWręczenie medalu Pani Gertrudzie Krajewskiej, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPWręczenie medalu Pani Gertrudzie Krajewskiej, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP