Rówieśnicy Niepodległej

Fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP

Joanna Ziółkowska

Joanna Ziółkowska (z domu Reusz), urodziła się 30 lipca 1920 roku w miejscowości Żur w powiecie świeckim. Przyszła na świat jako czwarte z jedenaściorga dzieci Marty i Augustyna. Jej ojciec był młynarzem.

 

Tuż po wojnie pani Joanna zamieszkała w Toruniu. Zatrudniła się w jednej z restauracji, była pomocą kuchenną. Następnie podjęła pracę przy produkcji zegarów w toruńskiej fabryce Metron. Tam poznała męża, Józefa Ziółkowskiego. Para wzięła ślub w 1952 roku. Małżonkowie wybudowali dom na Działkach Św. Józefa, który otaczał niewielki ogród z drzewami owocowymi, grządkami warzyw i rabatami. Nie mieli dzieci.

 

Seniorka od ponad trzydziestu lat jest wdową. Jest podopieczną Domu Pomocy Społecznej w Wielkiej Nieszawce (powiat toruński). Często odwiedza ją osiemdziesięciotrzyletnia siostra Helena.

 

Pani Joanna przed laty bardzo lubiła pracować w ogrodzie. Przyjemność sprawiało jej zbieranie owoców, z których potem przyrządzała dżemy, kompoty i soki. Była pracowita, nie lubiła bezczynności. Ma też talent do haftowania. Na szydełku wykonywała serwetki i inne ozdoby, którymi dekorowała dom.  

 

Do grona rówieśników Niepodległej uhonorowanych medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis dołączyła stuletnia Joanna Ziółkowska, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPDo grona rówieśników Niepodległej uhonorowanych medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis dołączyła stuletnia Joanna Ziółkowska, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPDo grona rówieśników Niepodległej uhonorowanych medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis dołączyła stuletnia Joanna Ziółkowska, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPDo grona rówieśników Niepodległej uhonorowanych medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis dołączyła stuletnia Joanna Ziółkowska, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP