Rówieśnicy Niepodległej

Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Klara Szatkowska

Klara Szatkowska (z domu Nieżurawska) urodziła się 26 lipca 1920 roku w Janiej Górze (gmina Świekatowo, powiat świecki). Jest najstarszą córką z trojga dzieci Weroniki i Franciszka. Rodzice prowadzili gospodarstwo rolne.

 

Po ukończeniu Szkoły Podstawowej w Janiej Górze, pani Klara zapisała się na kurs krawiecki i tak zaczęła się jej przygoda z maszyną do szycia Singer, z którą nie rozstaje się do dziś. Nauka fachu przerodziła się w pasję do krawiectwa. Nie było dla niej rzeczy niemożliwej do uszycia – sama wykonywała poszewki na poduszki i kołdry oraz ubrania i płaszcze. Chętnie podejmowała się naprawy zniszczonej odzieży, z której potrafiła uszyć nowe kreacje dla rodziny i znajomych. 

 

Po wojnie wyszła za mąż za Waleriana Szatkowskiego. W 1958 roku małżonkowie przeprowadzili się do Bydgoszczy. Najpierw mieszkali przy ulicy Cieszkowskiej, a po dwóch latach w domu przy ulicy Żeglarskiej. Para wychowała dwóch synów i córkę. Od trzydziestu trzech lat pani Klara jest wdową. Mieszka z najmłodszym synem Zbigniewem i synową Jolantą. Jest babcią sześciorga wnuków, ośmioro prawnuków i jednego praprawnuka, którymi zawsze chętnie się opiekowała.  

 

Seniorka interesuje się wydarzeniami z regionu, kraju i świata. Od wielu lat prenumeruje Express Bydgoski, ogląda programy informacyjne w telewizji. Jest też wielką fanką polskich seriali i teleturniejów. Często wraca do szycia na maszynie. W pierwszych miesiącach epidemii Covid-19 szyła dla najbliższych płócienne maseczki. Zawsze była pracowita, życzliwa i skora do pomocy. Jej rada na długowieczność to umiar we wszystkim, pozytywne nastawienie do życia i spokój.

 

Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPFot. Filip Kowalkowski dla UMWKPFot. Filip Kowalkowski dla UMWKP