Rówieśnicy Niepodległej

Fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP

Helena Wujciak

Helena Wujciak (z domu Kniaziewicz) urodziła się 8 sierpnia 1920 roku w Kąkowej Woli (powiat włocławski) jako najstarsza z czwórki dzieci Anny i Szczepana. Miała trzech młodszych braci. Rodzice prowadzili gospodarstwo rolne.

 

Przed wojną pani Helena uczęszczała do szkoły rolniczej w Lubrańcu (powiat włocławski). W czasie okupacji pracowała w charakterze pielęgniarki u niemieckiej rodziny, właścicieli majątku w Bachórce (obecnie Kryńsk w powiecie aleksandrowskim).

 

W lutym 1945 roku wyszła za mąż za Tadeusza Wujciaka, którego poznała w dworku w Bachórce. Para przeprowadziła się do Miechowic w powiecie włocławskim. Małżonkowie prowadzili pięciohektarowe gospodarstwo rolne. Posiadali kilka krów, koni, a także kury, perliczki, kaczki i gęsi. Rok po ślubie na świat przyszła ich pierwsza córka Anna. W kolejnych latach pani Helena urodziła Janinę i Henryka.

 

Państwa Wujciaków łączyło zamiłowanie do ogrodnictwa. Posiadali duży ogród z sadem owocowym, który był chlubą rodziny. Z owoców i warzyw każdego roku przygotowywali zapasy. Zimą, gdy prac polowych było mniej, pani Helena oddawała się drugiemu ulubionemu zajęciu – wyszywaniu i robótkom na drutach. Dziergała wełniane swetry, szale i skarpetki dla całej rodziny, haftowała serwetki i obrusy.

 

Od dwudziestu lat seniorka jest wdową. Po śmierci męża zamieszkała z synem i jego rodziną w miejscowości Falborz-Kolonia (powiat włocławski). Jest babcią siedmiorga wnuków, dwanaściorga prawnuków i trojga praprawnucząt.

 

Dziś ulubionym zajęciem nestorki jest czytanie książek i czasopism, szczególnie przyrodniczych i o tematyce religijnej. Mimo sędziwego wieku, pani Helena cieszy się dobrym wzrokiem, który pozwala jej na lekturę bez używania okularów. Interesuje się aktualnymi wydarzeniami, ogląda programy informacyjne, by być na bieżąco z wiadomościami z regionu, kraju i świata. Seniorka jest też wielką fanką polskich seriali.

 

Fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPFot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPFot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPFot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPFot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPFot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPFot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP