Rówieśnicy Niepodległej

Pani Irena Radecka siedząca na krześle, w ręku trzyma kwiaty i medal. który podtrzymuje radny województwa Tadeusz Pogoda (widać same ręce), autor fotografii Andrzej Goiński dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Wizyta u stuletniej Ireny Radeckiej, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Irena Radecka

Irena Radecka urodziła się 9 lipca 1923 roku w Stronnie (powiat bydgoski) i mieszka tam do dziś. Jest najmłodszym dzieckiem Teofili i Antoniego Świetlików. Mama pani Ireny zajmowała się domem, jej ojciec – cieśla z zawodu – prowadził tartak. Jubilatka miała dziewięcioro rodzeństwa.

 

W Stronnie ukończyła cztery klasy szkoły podstawowej, naukę kontynuowała w Bydgoszczy. W 1945 roku Pani Irena wyszła za mąż, za murarza Zygmunta Radeckigo. Państwo Radeccy wychowali czworo dzieci. Jubilatka doczekała się ośmiorga wnuków, trzynaściorga prawnuków i jednego praprawnuczka. Zawodowo pracowała w Administracji Domów Miejskich w Bydgoszczy. W 1977 roku, owdowiała i przejęła prowadzenie tartaku po mężu.

 

Okres wojny spędziła w domu, szczęśliwie czas ten oszczędził jubilatce przykrych wspomnień.

 

Nestorka udziela się w klubie seniora Dobrcz. Duża uwagę przywiązuje do swojego wyglądu. To kobieta bardzo zadbana, uśmiechnięta i pozytywnie nastawiona do życia. Nie wyobraża sobie dnia bez przeczytania aktualnej prasy. Radość dostarcza jej oglądanie telewizji, zwłaszcza koncertów życzeń na programie Silesia.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

lipiec 2023 r.