Rówieśnicy Niepodległej

Wanda Helena Hadrysiak otrzymała marszałkowski złoty medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Wanda Helena Hadrysiak otrzymała marszałkowski złoty medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Wanda Helena Hadrysiak

Wanda Helena Hadrysiak, z domu Chojnacka, urodziła się 21 czerwca 1923 roku w Bydgoszczy. Córka Kazimiery i Walentego. Miała dwoje braci Tadeusza i Kazimierza.

 

Mama pani Wandy zajmowała się domem, jej tata był z zawodu policjantem. Młodszy brat Kazimierz, uczestnik Powstania Warszawskiego zgrupowania Radosław – prawdopodobnie nie żyje (do tej pory nie został odnaleziony), starszy brat Tadeusz także walczył w powstaniu, przeżył je, zmarł kilkanaście lat temu.

 

Nestorka lata dzieciństwa i młodości spędziła w Bydgoszczy, ucząc się w szkole podstawowej a następnie w Miejskim Gimnazjum Kupieckim. Edukację przerwała jej wojna. Po wojnie, już jako matka dwójki dzieci i osoba pracująca, zdała maturę i egzamin na prawo jazdy (także na motor).

 

W czasie wojny, w 1944 roku pani Wanda wyszła za mąż za Telesfora Hadrysiaka, policjanta z zawodu. Małżeństwo Hadrysiaków wychowywało troje dzieci – córkę Mariolę i syna Jerzego oraz Miriam Polanowicz, zwaną przez rodzinę Marysią, którą zaopiekowali się w czasie wojny i po jej zakończeniu. Nestorka doczekała się wnuczki Agnieszki i prawnuka Franciszka.

 

Okres wojny pani Wanda wraz z mężem spędzili w Warszawie, gdzie prowadzili sklep ogólnospożywczy. Mieszkali naprzeciw getta. Przez kilka lat ukrywali żydowską dziewczynkę – Miriam Polanowicz, której cała rodzina zginęła w getcie. 7-letnia wówczas Miriam została wyprowadzona z getta warszawskiego a następnie samodzielnie szukała pomocy w rodzinnej miejscowości Okuniewo, niedaleko Warszawy. Natknęła się tam na rodziców Wandy Hadrysiak, którzy poruszeni losem Miriam, zawieźli ją do Warszawy, do Wandy i Telesfora. Ci przyjęli dziewczynkę do siebie i zaopiekowali się nią jak własną córką.

Po wojnie Wanda i Telesfor przenieśli się do Bydgoszczy. Wówczas Marysia miała 10 lat. Poszła do szkoły na Staszica, od razu do piątej klasy. Udało się odnaleźć rodzinę Marysi we Francji, niestety wuj nie mógł się nią zająć i wysłał ją do znajomych w Kanadzie. Aktualnie wraz z rodziną mieszka w Stanach i cały czas utrzymuje kontakt z rodziną Hadrysiaków. W ubiegłym roku syn i jedna z córek Marii wraz ze swoimi dziećmi przylecieli do Polski, by poznać Wandę. Maria była w Polsce trzykrotnie, ale z jej dziećmi było to pierwsze, bardzo wzruszające spotkanie.

 

Za pomoc w ocaleniu Marysi na wniosek uratowanej Wanda i Telesfor Hadrysiak zostali uhonorowani tytułem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Pani Wanda odebrała odznaczenie z rąk ówczesnego ambasadora Izraela Dawida Pelega. Maria specjalnie na tę okoliczność przyleciała z USA. Wanda otrzymała także honorowe obywatelstwo Izraela. Osobiście wręczył jej je ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner podczas uroczystości w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy 24 kwietnia 2013 r. W 2019 roku Nestorka otrzymała także Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski z rąk Prezydenta Andrzeja Dudy.

 

Przepracowała ponad 20 lat na stanowisku biurowym w Przedsiębiorstwie Transportu Samochodowego „Łączność”. Po zamknięciu tego zakładu pracy została zatrudniona jako kierownik w Spółdzielni Inwalidów a także pracowała w sekretariacie Filharmonii Pomorskiej. Pracując, równolegle pomagała swojej mamie w prowadzeniu całodobowego kiosku RUCH-u, który znajdował się na dworcu Głównym PKP w Bydgoszczy i zajmowała się wychowywaniem swoich dzieci.

 

Nestorka całe życie była osobą bardzo pracowitą, mającą mało czasu na swoje przyjemności. Do późnej starości opiekowała się swoją matką i równocześnie pracowała. To osoba lubiana i towarzyska. Jej wolny czas wypełniają głównie spacery i czytanie. Lubi też grać ze swoim prawnukiem w karty i gry planszowe.

 

Wanda jest osobą pogodną, rodzinną, odważną i upartą. Jest skrupulatna, szczególnie w sprawach finansowych. Bardzo kocha dzieci i słodycze. Potrafi pięknie pisać.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

lipiec 2023 rok