Rówieśnicy Niepodległej

Irena Depta

Irena Janina Depta, córka Anny i Józefa Machalskich, urodziła się  27 maja 1920 roku w Słupach Dużych (gmina Bądkowo, powiat aleksandrowski). Jest najstarsza z trójki rodzeństwa. Ma dwóch młodszych braci, Henryka i Władysława.

 

Przez cztery lata uczęszczała do szkoły powszechnej w Kujawce (gmina Bądkowo), koleje trzy lata pobierała naukę w szkole powszechnej w Bądkowie.

 

W wieku siedemnastu lat straciła matkę. Po jej śmierci przejęła obowiązki gospodyni, zajmowała się domem i wychowywaniem młodszego rodzeństwa. W czasie okupacji przez pięć lat pracowała w sąsiedzkim gospodarstwie niemieckiego właściciela ziemskiego.

 

8 czerwca 1949 roku wyszła za mąż za Zygmunta Deptę. Po ślubie małżonkowie zamieszkali w Byczynie-Kolonii (gmina Dobre, powiat radziejowski), gdzie prowadzili własne gospodarstwo nastawione na hodowlę krów i produkcję mleka. Gospodarstwo do dziś prowadzi syn Piotr.

 

Małżeństwo przeżyło wspólnie pięćdziesiąt sześć lat. Para wychowała trójkę dzieci – Jadwigę, Barbarę i Piotra. Po śmierci męża opiekę nad panią Ireną sprawuje syn.

 

Od zawsze była aktywna społecznie, angażowała się w pomoc sąsiedzką, służyła radą i wsparciem.  Od 1960 roku seniorka jest członkinią koła gospodyń wiejskich w Byczynie-Kolonii. Z koleżankami z grupy dzieli się swoim talentem kulinarnym, zawsze chętnie brała udział w organizowanych warsztatach z gotowania i pieczenia. Całe życie prowadzi zdrowy styl życia, jest zwolenniczką zdrowej kuchni.

 

W młodości lubiła szyć, wyszywać i haftować. Jej wielką dumą jest rodzinny ogród, który do dziś pielęgnuje wspólnie z synem. Jest pełna optymizmu i humoru.

 

Pani Irena została babcią dla pięciorga wnucząt i prababcią pięciorga praprawnucząt.

 

100 urodziny Ireny Depty, fot. Andrzej Goiński100 urodziny Ireny Depty, fot. Andrzej Goiński100 urodziny Ireny Depty, fot. Andrzej Goiński100 urodziny Ireny Depty, fot. Andrzej Goiński