Rówieśnicy Niepodległej

Spotkanie marszałka Piotra Całbeckiego ze stuletnim Tadeuszem Śliwą, fot. Mikołaj Kuras
Spotkanie marszałka Piotra Całbeckiego ze stuletnim Tadeuszem Śliwą, fot. Mikołaj Kuras

Tadeusz Śliwa

Tadeusz Śliwa, syn Ksawery i Józefa, urodził się 9 stycznia 1920 roku w Toruniu. Był najmłodszym z dzieci, miał trzy siostry i dwóch braci.

 

Rodzice pana Tadeusza prowadzili gospodarstwo rolne w Folgowie koło Papowa Biskupiego (powiat chełmiński). W czasie wojny całą rodzinę wywieziono na przymusowe roboty do Niemiec. Państwo Śliwa trafili do miejscowości Treptow (obecnie Trzebiatów koło Stargardu Szczecińskiego) i tam pracowali w gospodarstwie rolnym. Po wojnie wrócili do rodzinnego Folgowa. 

 

W 1947 roku pan Tadeusz ożenił się z Wandą Pokorniecką. Małżonkowie zamieszkali w Boguszewie pod Grudziądzem. Para prowadziła niewielkie gospodarstwo. Pan Tadeusz przez krótki czas pełnił urząd sołtysa. W Boguszewie urodziły się ich dzieci: córka i dwóch synów.

 

Po pięciu latach rodzina przeprowadziła się do Grzywny koło Chełmży (powiat toruński). Na świat przyszło kolejnych dwóch synów. Małżonkowie kupili niewielkie gospodarstwo i zajęli się hodowlą drobiu, głównie kaczek.

 

Po roku 1989 pan Tadeusz przekazał gospodarstwo najmłodszemu synowi, który obecnie opiekuje się seniorem.

 

Wciąż jest aktywny, interesuję się bieżącymi wydarzeniami oraz sprawami związanymi z prowadzeniem rodzinnego gospodarstwa. Lubi oglądać teleturnieje, codziennie odmawia modlitwę różańcową.

 

Z żoną przeżył blisko 70 lat. Pani Wanda zmarła trzy lata temu.

 

Senior doczekał się dziewięciorga wnucząt i dziewięciorga prawnucząt.

 

Spotkanie marszałka Piotra Całbeckiego ze stuletnim Tadeuszem Śliwą, fot. Mikołaj KurasSpotkanie marszałka Piotra Całbeckiego ze stuletnim Tadeuszem Śliwą, fot. Mikołaj KurasSpotkanie marszałka Piotra Całbeckiego ze stuletnim Tadeuszem Śliwą, fot. Mikołaj Kuras