Rówieśnicy Niepodległej

Wręczenie marszałkowskiego medalu pani Irenie Walczak, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Wręczenie marszałkowskiego medalu pani Irenie Walczak, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Irena Bronisława Walczak

Urodziła się na pograniczu Wielkopolski i Kujaw, ale ostatecznie na stałe zamieszkała w naszym regionie, gdzie przez lata prowadziła gospodarstwo rolne. Jest babcią i prababcią dla 9 wnucząt oraz 11 prawnucząt, którymi zawsze chętnie się opiekowała.

 

Irena Bronisława Walczak przyszła na świat 2 maja 1921 roku w Paulinie (województwo wielkopolskie) jako córka Stanisława i Stanisławy Sztubów. Wychowywała się wspólnie z 8 siostrami i 6 braćmi na prowadzonym przez rodziców gospodarstwie rolnym. Będąc dzieckiem straciła ojca, matce w prowadzeniu gospodarstwa pomagało starsze rodzeństwo. W rodzinnej miejscowości ukończyła szkołę podstawową.

 

Podczas drugiej wojny światowej przydzielono ją do prac przymusowych w pobliskim gospodarstwie rolnym w Rzepiskach (powiat radziejowski). W 1941 roku wyszła za Leona Walczaka, z którym po wojnie zamieszkała Broniszewie (województwo wielkopolskie). Z czasem małżonkowie przeprowadzili się do Przewozu (powiat radziejowski), gdzie wspólnie prowadzili gospodarstwo rolne. Wspólnie doczekali się 4 dzieci.

 

Przez lata pani Irena udzielała się w lokalnym kole gospodyń wiejskich i lubiła zajmować się ogrodem. Pod koniec lat osiemdziesiątych przeszła na emeryturę i zajęła się opieką nad wnukami. Jeden z nich, Mariusz do dziś prowadzi rodzinne gospodarstwo. Pani Irena nadal lubi je doglądać i spacerować po okolicy. Chętnie też ogląda filmy, seriale i programy informacyjne. Lubi wiedzieć co dzieje się w kraju i regionie. Jest bardzo towarzyską osobą, która do dziś cieszy się bardzo dobą pamięcią.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Maj 2021 r.

 

Wręczenie marszałkowskiego medalu pani Irenie Walczak, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWręczenie marszałkowskiego medalu pani Irenie Walczak, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWręczenie marszałkowskiego medalu pani Irenie Walczak, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWręczenie marszałkowskiego medalu pani Irenie Walczak, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWręczenie marszałkowskiego medalu pani Irenie Walczak, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP