Rówieśnicy Niepodległej

Wręczenie medalu Unitas Durat pani Helenie Brzyckiej, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP
Wręczenie medalu Unitas Durat pani Helenie Brzyckiej, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP

Helena Brzycka

Helena Brzycka, córka Stanisława i Marianny, urodziła się 13 kwietnia 1921 roku w Ojrzanowie (powiat żniński). Matka zajmowała się domem i wychowywaniem dzieci, a ojciec był policjantem. Z powodu jego zawodowych przydziałów rodzina przenosiła się wielokrotnie do różnych miejscowości powiatu żnińskiego, ostatecznie zadomowili się w Gąsawie.

 

Podczas drugiej wojny światowej pani Helena straciła ojca, którego wywieziono do obozu koncentracyjnego Gross-Rosen (Rogoźnica na Śląsku). Wkrótce na zapalenie płuc zmarł także jej narzeczony. Razem z matką została w Gąsawie i będąc osiemnastoletnią dziewczyną pomagała jej w wychowaniu trzech młodszych braci. Nigdy nie wyszła za mąż.

 

Po wojnie przez lata pracowała w przedszkolu, jako osoba o łagodnym i optymistycznym usposobieniu miała bardzo dobry kontakt z dziećmi. Później, do przejścia na emeryturę, była brygadzistką w zakładzie hafciarskim. Podejmowała się także różnych prac dorywczych.

 

W latach dziewięćdziesiątych przeprowadziła się do Bydgoszczy, gdzie mieszkała jej dalsza rodzina. W wolnych chwilach zajmowała się krawiectwem i haftowaniem serwet. Lubiła także gotować i często przygotowywała posiłki na rodzinne uroczystości. W 2010 roku zamieszkała razem z rodziną kuzynki. Od roku jest pensjonariuszką Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Browinie (powiat toruński). To pozytywna osoba, która jest zawsze uśmiechnięta i chętnie pomaga innym.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Maj 2021 r.

 

Wręczenie medalu Unitas Durat pani Helenie Brzyckiej, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat pani Helenie Brzyckiej, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat pani Helenie Brzyckiej, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat pani Helenie Brzyckiej, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat pani Helenie Brzyckiej, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat pani Helenie Brzyckiej, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP