Rówieśnicy Niepodległej

Wręczenie medalu Unitas Durat pani Anieli Hałas, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP
Wręczenie medalu Unitas Durat pani Anieli Hałas, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP

Aniela Hałas

Pochodzi z Lubelszczyzny, skąd po wojnie przeprowadziła się na Kujawy i Pomorze. Do Grzywny w powiecie toruńskim przeniosła się nie tylko z rodziną, ale również z drewnianym domem, który torami kolejowymi przemierzył niemal całą Polskę. Później przez wiele lat mieszkała w Chełmży.

 

Aniela Hałas przyszła na świat 7 lutego 1918 roku we wsi Łada (województwo lubelskie). Rodzice, Jan i Katarzyna Omiotek, prowadzili gospodarstwo rolne, na którym od najmłodszych lat pomagała razem z piątką rodzeństwa, dwiema siostrami i trzema braćmi. W roku, w którym ukończyła 14 lat, na zapalenie płuc zmarła jej matka, później w wyniku choroby straciła także ojca. Musiała przerwać naukę w szkole podstawowej i poszukać pracy, aby zapewnić sobie utrzymanie.

 

W 1936 roku wyszła za Stanisława Bidę, z którym zamieszkała w pobliskiej wsi Kondraty. Mąż, z zawodu cieśla, zajmował się budową drewnianych domów i tkactwem. Po roku przyszła na świat ich pierwsza córka, kolejna urodziła się w czasie trwania drugiej wojny światowej. Okres niemieckiej okupacji udało się przetrwać pani Anieli w Kondratach, czas ten wspomina jako pełen nalotów, prześladowań i ucieczek do pobliskich lasów.

 

Po wojnie na świat przyszedł ich syn, a w 1957 roku wspólnie z mężem i dziećmi przeniosła się na ziemie odzyskane do miejscowości Grzywna (powiat toruński). Z Lubelszczyzny do naszego regionu rodzina zabrała ze sobą dom, który po dwutygodniowym transporcie pociągiem, został przez jej męża ponownie złożony. W Grzywnie małżonkowie wspólnie prowadzili gospodarstwo rolne.

 

W 1978 roku, po śmierci męża, pani Aniela przeszła na rolniczą emeryturę i przeprowadziła się do Chełmży. Tam wyszła za mąż za Ludwika Hałasa. Kiedy ponownie została wdową przeprowadziła się do córki Zofii, z którą mieszkała przez blisko 30 lat. Pomagała w wychowywaniu wnuków i prawnuków, chętnie spędzała czas na działce, gdzie zajmowała się kwiatami i warzywami.

 

Od 2014 roku przebywa w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym  w Browinie (powiat toruński). Jest pogodną, otwartą i zawsze uśmiechniętą osobą, która lubi czytać książki. Doczekała się 7 wnucząt, 10 prawnucząt i 9 praprawnucząt.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Maj 2021 r.

 

Wręczenie medalu Unitas Durat pani Anieli Hałas, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat pani Anieli Hałas, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat pani Anieli Hałas, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat pani Anieli Hałas, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat pani Anieli Hałas, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat pani Anieli Hałas, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP