Rówieśnicy Niepodległej

Wręczenie medalu Unitas Durat panu Kazimierzowi Lewalskiemu, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP
Wręczenie medalu Unitas Durat panu Kazimierzowi Lewalskiemu, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP

Kazimierz Lewalski

Nie wie, co to nuda i od kilkunastu lat sprawnie obsługuje komputer oraz telefon komórkowy. Ceni sprzęt nowej generacji, chętnie używa też internetu, za pośrednictwem którego korzysta m.in. z mediów społecznościowych, śledzi wiadomości i czyta porady medyczne.

 

Kazimierz Lewalski urodził się 20 kwietnia 1921 roku w Brzoziu (powiat brodnicki) jako syn Franciszki i Teofila Lewalski. Wychowywał się wspólnie z trzema siostrami i pięcioma braćmi. Ojciec z zawodu był krawcem, a matka zajmowała się domem. W rodzinnej miejscowości ukończył szkołę podstawową.

 

W wieku 16 lat razem z rodzicami przeprowadził się do Wąbrzeźna, gdzie rodzina zakupiła ziemię. Podczas drugiej wojny światowej zmuszono go do pracy w lokalnym gospodarstwie rolnym przejętym przez niemieckiego urzędnika. Po wojnie do 1948 roku służył w wojsku. W tym samym roku stanął na ślubnym kobiercu z panią Eugenią. Para wspólnie spędziła 68 lat i doczekała się 3 dzieci oraz 4 wnucząt.  

 

Do 1965 roku pan Kazimierz pracował w Wielobranżowej Spółdzielni Pracy „Przyszłość” w Wąbrzeźnie, gdzie był mechanikiem. Później, do czasu przejścia na emeryturę w 1986 roku, obsługiwał piec w internacie wąbrzeskiego Zespołu Szkół Zawodowych. Dodatkowo wspólnie z żoną zajmował się prowadzeniem gospodarstwa rolnego, udzielał się także w Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych.

 

W wolnych chwilach lubił czytać książki i zajmować się pszczelarstwem. Obecnie do jego głównych zainteresowań należą multimedia. Żeby móc swobodnie komunikować się z mieszkającym w Stanach Zjednoczonych synem, nauczył się obsługi komputera i telefonu komórkowego. Lubi spacerować i spędzać czas na świeżym powietrzu. Jest bezkonfliktową osobą. Uważa, że zaawansowany wiek nie stanowi powodu do narzekania i nudy.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Maj 2021 r.

 

Wręczenie medalu Unitas Durat panu Kazimierzowi Lewalskiemu, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat panu Kazimierzowi Lewalskiemu, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat panu Kazimierzowi Lewalskiemu, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat panu Kazimierzowi Lewalskiemu, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat panu Kazimierzowi Lewalskiemu, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat panu Kazimierzowi Lewalskiemu, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP