Rówieśnicy Niepodległej

Wręczenie medalu Unitas Durat pani Helenie Marcinkowskiej, fot. Andrzej Goiński UMWKP
Wręczenie medalu Unitas Durat pani Helenie Marcinkowskiej, fot. Andrzej Goiński UMWKP

Helena Marcinkowska

Lubi śpiewać i spędzać czas w ogrodzie domu w Brodnicy, do którego przeprowadziła się po przejściu na emeryturę. Przez lata poza pracą w gospodarstwie rolnym, jako uzdolniona krawcowa szyła suknie, garnitury i inne ubrania. Swoim hobby zajmowała się do 97 roku życia.

 

Helena Marcinkowska przyszła na świat 28 września 1919 roku w otoczonych jeziorami Gulbinach (powiat rypiński). Rodzice, Helena i Józef Orzechowscy prowadzili gospodarstwo rolne. Wychowywała się razem z 3 starszymi siostrami i 4 braćmi. Uczęszczała do szkoły podstawowej w pobliskim Trąbinie.

 

Cały okres drugiej wojny światowej spędziła w rodzinnej miejscowości przyuczając się u szwagra do zawodu krawcowej. Szyła ubrania dla rodziny i sąsiadów. Po wojnie, wyszła za Antoniego Marcinkowskiego, z którym zamieszkała w Trąbinie, gdzie wspólnie prowadzili gospodarstwo rolne. Doczekali się 3 córek i syna.

 

W 1978 roku małżonkowie sprzedali gospodarstwo i przeprowadzili się do Brodnicy. Nawet będąc na emeryturze pani Helena nie porzuciła krawiectwa, w wieku 97 lat dalej dorywczo zajmowała się szyciem ubrań. Chętnie piekła, gotowała i zajmować się licznymi wnukami (ma 8 wnucząt, 10 prawnucząt i 2 praprawnucząt). To ciepła i spokojna osoba, która lubi śpiewać, rozwiązywać krzyżówki oraz oglądać teleturnieje. Obecnie mieszka z córką, która się nią opiekuje.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Maj 2021 r.

 

Wręczenie medalu Unitas Durat pani Helenie Marcinkowskiej, fot. Andrzej Goiński UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat pani Helenie Marcinkowskiej, fot. Andrzej Goiński UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat pani Helenie Marcinkowskiej, fot. Andrzej Goiński UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat pani Helenie Marcinkowskiej, fot. Andrzej Goiński UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat pani Helenie Marcinkowskiej, fot. Andrzej Goiński UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat pani Helenie Marcinkowskiej, fot. Andrzej Goiński UMWKP