Rówieśnicy Niepodległej

Wręczenie medalu pani Helenie Kozłowskiej, fot Filip Kowalkowski dla UMWKP
Wręczenie medalu pani Helenie Kozłowskiej, fot Filip Kowalkowski dla UMWKP

Helena Kozłowska

Całe życie jest związana z Bydgoszczą, choć na świat przyszła w zachodnich Niemczech. Jest babcią i prababcią, która chętnie wybierała się z wnukami na leśne wędrówki oraz lubiła podróże. Często odwiedzała członków swojej rodziny, w tym brata i siostrę, którzy podobnie jak ona dożyli sędziwego wieku. 

 

Helena Kozłowska urodziła się 3 maja 1921 roku w Duisburgu (Niemcy), gdzie jej rodzice zostali przesiedleni w czasie pierwszej wojny światowej. Ojciec Kacper był z zawodu murarzem, a matka zajmowała się domem i wychowaniem trojga dzieci, z których najstarsza była Helena. W latach trzydziestych z rodzicami przeprowadziła się do Polski i zamieszkała w Bydgoszczy.

 

Gdy wybuchła druga wojna światowa miała 18 lat. Została przydzielona do przymusowej pracy w przejętej przez Niemców cegielni na terenie Łęgnowa, gdzie pracowała przez cały okres okupacji. W cegielni poznała Michała Kozłowskiego, którego krótko po wojnie poślubiła. W 1952 roku na świat przyszedł ich syn.

 

Po wojnie rozpoczęła pracę jako szwaczka w Przedsiębiorstwie Odzieżowym „Modus”. Następnie przez blisko 20 lat zajmowała się produkcją taśm i pasków w fabryce „Pasamon”. Pod koniec lat siedemdziesiątych przeszła na emeryturę i zajęła się opieką nad wnukami (doczekała się 2 wnucząt i 4 prawnucząt).

 

Chętnie podróżowała, odwiedzała polskie morze i rodzinę w Gorzowie Wielkopolskim. Często wspólnie z mężem wyjeżdżała do uzdrowisk, m.in. w Inowrocławiu i Ciechocinku. W wolnych chwilach dużo szyła i dziergała, lubiła czytać oraz zajmować się ogrodem.

 

Aktualnie najchętniej ogląda swoje ulubione programy telewizyjne i teleturnieje. Codziennie czyta Express Bydgoski i nadal aktywnie uczestniczy w życiu społecznym oraz głosuje w wyborach. To cicha i spokojna osoba, która zawsze wykazywała się dużą energią i prowadziła aktywny tryb życia. Od 5 lat opiekuje się nią syn i synowa, u których mieszka.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Maj 2021 r.

 

Wręczenie medalu pani Helenie Kozłowskiej, fot Filip Kowalkowski dla UMWKPWręczenie medalu pani Helenie Kozłowskiej, fot Filip Kowalkowski dla UMWKPWręczenie medalu pani Helenie Kozłowskiej, fot Filip Kowalkowski dla UMWKPWręczenie medalu pani Helenie Kozłowskiej, fot Filip Kowalkowski dla UMWKPWręczenie medalu pani Helenie Kozłowskiej, fot Filip Kowalkowski dla UMWKPWręczenie medalu pani Helenie Kozłowskiej, fot Filip Kowalkowski dla UMWKP