Rówieśnicy Niepodległej

Mieczysława Rataj, fot. archiwum rodzinne
Mieczysława Rataj, fot. archiwum rodzinne

Mieczysława Rataj

Z pasją poświęcała się zawsze pracom w swoim ogrodzie i kwiatom, za które była wielokrotnie nagradzana. Jest towarzyską i otwartą osobą, przez lata dbającą o rodzinne gospodarstwo i dom. Doczekała się licznej, wielopokoleniowej rodziny.

 

Mieczysława Rataj urodziła się 28 lutego 1921 roku w położonej nad Jeziorem Ostrówieckim Chomiąży Księżej (powiat żniński), jako pierwsze dziecko Wiktorii i Piotra Mazurków. Rodzice prowadzili gospodarstwo rolne, w którym wychowywała się wraz z młodszym bratem. Ukończyła szkołę podstawową w pobliskich Jadownikach Rycerskich. W wolnych chwilach pomagała rodzicom w pracach polowych i czytała książki.

 

Podczas drugiej wojny światowej razem z rodziną została przesiedlona w okolice Garwolina pod Warszawą, gdzie pracowała w gospodarstwie ogrodniczym. W czasie wysiedlenia zmarł jej ojciec, a brata wysłano na roboty przymusowe do Niemczech. Po wojnie razem z matką powróciła do rodzinnej miejscowości.

 

W 1950 roku stanęła na ślubnym kobiercu ze Stanisławem Ratajem. Wspólnie zamieszkali w położonym nieopodal Kierzkowie. Doczekali się czworga dzieci, trzech córek i syna. Przez lata pani Mieczysława prowadziła wspólnie z mężem gospodarstwo rolne i zajmowała się domem. Zadbała o wykształcenie dzieci, jedna z córek przez lata była nauczycielką biologii, dwie są ekonomistkami. Syn poszedł w ślady rodziców i zajmuje się rolnictwem.

 

Po śmierci męża przeszła na emeryturę. Jej pasją zawsze była praca w ogrodzie, w którym hodowała kwiaty. Za swoje uprawy była wielokrotnie nagradzana. Udzielała się także w lokalnym kole gospodyń wiejskich. Obecnie chętnie czyta gazety i ogląda programy informacyjne. Jest towarzyską i rodzinną osobą, która doczekała się ośmiorga wnucząt i sześciorga prawnucząt.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

Maj 2021 r.

 

Wręczenie medalu Unitas Durat pani Mieczysławie Rataj, fot. Andrzej Goiński UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat pani Mieczysławie Rataj, fot. Andrzej Goiński UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat pani Mieczysławie Rataj, fot. Andrzej Goiński UMWKPMieczysława Rataj, fot. archiwum rodzinneMieczysława Rataj w młodości, fot. archiwum rodzinne Zdjęcie ślubny Mieczysławy Rataj, fot. archiwum rodzinne