Rówieśnicy Niepodległej

Helena Ksiąszka, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Helena Ksiąszka

Helena Ksiąszka obdarzona jest talentem artystycznym. Wśród rodzinnych pamiątek znajduje się wiele pięknych i zdobnych w kwieciste wzory serwet jej autorstwa. Do dziś pisze posługując się kaligrafią, a do jej ulubionych książkowych pozycji należą biografie wybitnych ludzi kultury.

 

Urodziła się 2 marca 1921 roku w Inowrocławiu jako córka Marianny i Antoniego Malińskich. W stolicy Kujaw Zachodnich wychowywała się wspólnie z bratem i siostrą. Jej matka zajmowała się domem i wychowywaniem dzieci, a ojciec był kierownikiem przechowalni bagażu na inowrocławskim dworcu kolejowym. W młodości uczęszczała do lokalnej szkoły im. św. Wojciecha. Chciała zostać nauczycielką, lecz seminarium, na które uczęszczała zostało zamknięte. Jeszcze jako młoda kobieta rozpoczęła pracę w introligatorni Dziennika Kujawskiego.

 

Okres drugiej wojny światowej był pełen zmian w jej życiu. W 1940 roku stanęła na ślubnym kobiercu razem. Swojego wybranka Edmunta znała od dzieciństwa, przez lata mieszkali w tej samej kamienicy. Rok, w którym wyszła za mąż nie był dla niej jednak szczęśliwy. Na zawał serca zmarła jej matka, a wkrótce potem odszedł także jej ojciec. Została przydzielona do robót na lotnisku wojskowym w Latkowie, gdzie do ciężkiej pracy przy kopaniu rowów zmuszaną ją nawet podczas ciąży. Wspólnie z mężem doczekała się dwóch córek, z których pierwsza przyszła na świat w dniu jej dwudziestych urodzin.

 

Po narodzinach pierwszej córki zrezygnowała z pracy i przez całe swoje późniejsze życie zajmowała się domem i wychowaniem dzieci, podczas gdy jej mąż pracował jako mistrz budowlany. W wolnym czasie zajmowała się wyszywaniem pięknych serwet, najczęściej w kolorowe kwiatowe wzory. Zawsze była uzdolnioną osobą z duszą artystki. Lubiła się gustownie ubierać i prowadzić towarzyskie życie.

 

Jest pogodną, skromną i religijną osobą, która w każdej sytuacji potrafi zachować się z taktem. Codziennie ogląda teleturnieje i uwielbia czytać, zwłaszcza biografie ludzi związanych z kulturą. Doczekała się trzech wnucząt oraz czterech prawnucząt. W ubiegłym roku zamieszkała z córką w Balinie (powiat inowrocławski), gdzie chętnie spędza czas w ogrodzie.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

marzec 2021 r.

 

Wręczenie medalu Unitas Durat Helenie Ksiąszce, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat Helenie Ksiąszce, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat Helenie Ksiąszce, fot. Andrzej Goiński/UMWKPHelena Ksiąszka, fot. Andrzej Goiński/UMWKP