Rówieśnicy Niepodległej

Zofia Grzybowska, fot. nadesłane przez rodzinę
Zofia Grzybowska, fot. nadesłane przez rodzinę

Zofia Grzybowska

Zofia Grzybowska posiada bardzo liczną rodzinę. Przez wiele lat prowadziła gospodarstwo rolne, na którym wychowała czterech synów oraz córkę. Na tym nie kończy się jednak jej liczna rodzina, seniorka jest babcią i prababcią dla piętnastu wnuków i trzydziestu prawnuków.

 

Urodziła się 19 lutego 1921 roku w Ostrowitem (powiat lipnowski). Miała dwójkę rodzeństwa, a jej rodzice zajmowali się rolnictwem. Będąc jeszcze dzieckiem utraciła matkę, wkrótce później zmarła także jej siostra. Wspólnie z bratem została pod opieką ojca, który przez lata pełnił urząd sołtysa. W Ostrowitem ukończyła szkołę podstawową i pracowała w rodzinnym gospodarstwie, na którym uprawiano warzywa i owoce, często pomagała także ojcu w sołeckich obowiązkach.

 

Podczas okupacji po wybuchu drugiej wojny światowej pozostała w rodzinnej miejscowości, a krótko po zakończeniu działa zbrojnych poznała pana Bolesława Grzybowskiego, który do Ostrowitego przybył z utraconego przez Polskę Wilna. Para wkrótce stanęła na ślubnym kobiercu i wspólnie zaczęła prowadzić gospodarstwo, którym głównie zarządzała pani Zofia. Maż był z zawodu krawcem i przez wiele lat dojeżdżał do pracy we Włocławku, gdzie szył garnitury. Wspólnie małżonkowie doczekali się czwórki dzieci.

 

Nestorka latami należała do koła gospodyń wiejskich i aktywnie uczestniczyła w życiu towarzyskim. Wspólnie z mężem chętnie brała udział w potańcówkach i lokalnych uroczystościach. Zawsze ciężko pracowała, a największą radość sprawiała jej opieka nad zwierzętami. Na gospodarstwie pracowała do 1995 roku, kiedy to część ziemi została sprzedana, a pozostałość przejął jej syn.

 

Po przejściu na emeryturę nie lubiła siedzieć bezczynnie. Zawsze była pracowita i skromna, a jako osoba godna zaufania utrzymywała dobre kontakty z sąsiadami. Nestorka jest dziś babcią i prababcią dla liczących łącznie czterdzieści pięć osób dwóch pokoleń swojej rodziny. To troskliwa osoba, której zawsze dopisywało poczucie humoru. Obecnie mieszka z rodziną w Folwarku (powiat sztumski, województwo pomorskie), gdzie opiekują się nią najbliżsi.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

marzec 2021 r.

 

Zofia Grzybowska, fot. nadesłane przez rodzinęZofia Grzybowska z rodziną, fot. nadesłane przez rodzinę