Rówieśnicy Niepodległej

Czesława Borkowska z medalem Unitas Durat, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Czesława Borkowska

Czesława Borkowska przez całe swoje życie była związana z regionem powiatu rypińskiego. Mieszkała w Sadłowie, Ugoszczu i Piskorycznie, a ostatecznie osiadła w miejswości Brzuze, gdzie wraz z mężem prowadziła gospodarstwo rolne. Pracę łączyła z wychowaniem 6 dzieci, doczekała się także 14 wnucząt oraz 21 prawnucząt, którzy chętnie ją odwiedzają.

 

Przyszła na świat 5 marca 1921 roku w Sadłowie (powiat rypiński), jako córka Franciszka i Stanisławy Gawryszewskich. Jej ojciec pochodził z amerykańskiej polonii. Ze Stanów Zjednoczonych przeniósł się do kraju swoich przodków, gdzie pracował jako mechanik. Matka zajmowała się domem oraz wychowaniem 5 dzieci, z których najstarsza była Czesława.

 

Kiedy skończyła rok jej rodzice przeprowadzili się do pobliskiego Ugoszcza (powiat rypiński), w którym ojciec pracował u rodziny zamieszkującej miejscowy pałacyk. W Ugoszczu ukończyła szkołę podstawową, a mając 18 lat wraz z rodzicami przeniosła się do Piskorczyna (powiat rypiński), gdzie w trakcie okupacji po wybuchu drugiej wojny światowej pracowała w niemieckim gospodarstwie.

 

Po wojnie jej rodzina otrzymała od państwa ziemię i przeprowadziła się do miejscowości Brzuze (powiat rypiński). W 1947 roku pani Czesława stanęła na ślubnym kobiercu. Jej mąż Jan był kierownikiem poczty w Ostrowitem (powiaty rypiński). Razem prowadzili niewielkie gospodarstwo rolne i doczekali się 4 synów oraz 2 córek.

 

Przez całe życie nestorka zajmowała się domem i dziećmi oraz troszczyła się o rodzinne gospodarstwo. Należała do koła gospodyń wiejskich, w którym chętnie się udzielała. Jako ciepła i towarzyska osoba była lubiana wśród sąsiadów. Ciężką pracę łączyła z ciekawością świata, lubiła podróżować po kraju i wyjeżdżała na zagraniczne wycieczki.

 

Do dziś interesuje się polityką i z zaciekawieniem śledzi krajowe wydarzenia. To ciepła i wyrozumiała osoba, która w wolnych chwilach lubi słuchać radia i oglądać seriale. Szyje także na drutach rękawiczki, czapki i skarpetki dla swoich licznych wnucząt i prawnucząt.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

Marzec 2021 r.

 

Wręczenie medalu Unitas Durat Czesławie Borkowskiej, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPCzesława Borkowska z medalem Unitas Durat, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP Czesława Borkowska, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat Czesławie Borkowskiej, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP