Rówieśnicy Niepodległej

Wręczenie medalu pani Kazimierze Agacie Raszce, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Wręczenie medalu pani Kazimierze Agacie Raszce, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Kazimiera Agata Raszka

Kazimiera Agata Raszka od zawsze dużą wagę przywiązywała do edukacji swoich trzech synów i licznych wnuków, którymi opiekowała się po przejściu na emeryturę. Doczekała się dziewięciorga wnucząt i dwanaściorga prawnucząt chętnie odwiedzających swoją babcię i prababcię. 

 

Urodziła się 18 marca 1921 roku w Skaszynie (powiat włocławski) jako córka Apolonii i Władysława Berdzińskich. Rodzice prowadzili gospodarstwo rolne, na którym wychowywała się wraz z dwoma braćmi i dwiema siostrami. Ukończyła szkołę podstawową w pobliskiej Izbicy Kujawskiej, a później pomagała rodzinie w prowadzeniu gospodarstwa.

 

Na początku drugiej wojny światowej wspólnie z rodzicami przeprowadziła się do najstarszej siostry mieszkającej w Witowie (powiat radziejowski), a następnie do niedalekich Osięcin, gdzie rodzina zamieszkała w opuszczonym młynie. Wkrótce przenieśli się do Radziejowa, a pani Kazimierza rozpoczęła pracę w sklepie. Dzięki znajomości języka niemieckiego, którego nauczyła się w czasie trwającej okupacji po zamknięciu sklepu udało się jej otrzymać pracę w restauracji w Ciechocinku, gdzie pozostała do końca wojny.

 

Po wojnie wspólnie z rodzicami powróciła do Skaszyna. W 1949 roku poślubiła Wincentego Sudomira, rolnika z pobliskiego Rzegocina (powiat włocławski), gdzie wspólnie z mężem prowadziła gospodarstwo rolne i wychowywała trzech synów. Jej mąż zmarł w 1960 roku. Dwa lata później ponownie stanęła na ślubnym kobiercu razem z Wacławem Raszką, z którym dalej prowadziła gospodarstwo. W 1976 roku ziemie przejął najmłodszy syn Andrzej.

 

Na emeryturze zajmowała się wnukami, a w wolnych chwilach chętnie dziergała na drutach i czytała książki. Lubi słuchowiska radiowe, zwłaszcza „ Matysiakowie” i „ W Jezioranach”. Interesuje się wydarzeniami z kraju i codziennie czyta gazety oraz różne czasopisma. Jest bardzo uporządkowaną i zawsze pełną elegancji osobą, która lubi spędzać czas ze swoimi wnukami.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Marzec 2021 r.

 

Wręczenie medalu pani Kazimierze Agacie Raszce, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP Wręczenie medalu pani Kazimierze Agacie Raszce, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP Wręczenie medalu pani Kazimierze Agacie Raszce, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP Wręczenie medalu pani Kazimierze Agacie Raszce, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP Wręczenie medalu pani Kazimierze Agacie Raszce, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP Wręczenie medalu pani Kazimierze Agacie Raszce, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP