Rówieśnicy Niepodległej

Halina Osowska odznaczona Madalem Marszałka, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP
Halina Osowska odznaczona Madalem Marszałka, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP

Halina Osowska

Halina Osowska, z domu Bloch, urodziła się 30 czerwca 1923 roku w Jaszkowie (powiat wyrzyski). Jest jednym z sześciorga dzieci Agnieszki i Franciszka Blochów. W wieku trzech lat wraz z rodziną przeprowadziła się do Tucholi i tu ukończyła szkołę podstawową.

 

Po wybuchu wojny rodzina uciekła do Hrubieszowa. Pani Halina wspomina trudy życia w tym czasie. Opowiada o pracy, jaką wykonywała podczas zesłania na roboty przymusowe do Pamiętowa (powiat tucholski) i do Gdańska. Jubilatka w czasie wojny straciła ojca, a tuż po matka pani Haliny zmarła na tyfus.

 

W 1954 roku wyszła za mąż za Teodora Osowskiego, inwalidę wojennego. Państwo Osowscy zamieszkali w Tucholi. Nestorka skupiona była na wychowaniu trojga dzieci. Doczekała się także czworga wnucząt i siedmiorga prawnucząt. W roku 1986 owdowiała.

 

Najwięcej radości dostarczają jej robótki ręczne, uwielbia robić na drutach, szydełkować i haftować. W wolnych chwilach starała się spędzać czas z rodziną na łonie natury. Córka pani Haliny wspomina organizowane przez mamę wycieczki rowerowe, spływy kajakowe i inne aktywności. Jest bardzo skrupulatną dokładną i uwielbiającą porządek kobietą.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

czerwiec 2023 r.