Rówieśnicy Niepodległej

Wręczenie medalu Unitas Durat Halinie Pniewskiej, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP
Wręczenie medalu Unitas Durat Halinie Pniewskiej, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP

Halina Pniewska

Halina Pniewska, z domu Kaźmiekiewicz, urodziła się 19 czerwca 1923 roku w Działyniu, w powiecie golubsko-dobrzyńskim. Jubilatka jest jednym z siedmiorga dzieci Heleny i Zenona Kaźmierkiewiczów. Ukończyła szkołę rolniczą, całe życie poświęciła pracy na rzecz domu, rodziny i gospodarstwa.

 

Stulatka wiele pamięta z okresu wojny, opowiada o ciężkiej pracy, jaką wykonywała będąc dziecko, o wywózce rodziny do toruńskiej „Szmalcówki”. Jest nieocenionym źródłem informacji historycznych, przyczyniła się do kształtowania podstawy merytorycznej podczas powstawania filmu o toruńskiej „Szmalcowni”.

 

Seniorka wyszła za mąż w 1954 roku za Tadeusza Pniewskiego, który pracował z nią na gospodarstwie, oraz do czasu narodzin bliźniąt w 1960 roku, w punkcie skupu buraków. W sumie, doczekali się czworga dzieci – córki i trzech synów. Pani Halina bardzo angażowała się w życie swoich dzieci, czynnie udzielała się w szkolnych komitetach rodzicielskich. Seniorka na wszystkie uroczystości szkolne piekła swoim dzieciom i wnukom, znane w całej okolicy, najlepsze pączki i ciasta.

 

To kobieta bardzo towarzyska, otwarta, gościnna. W wolnych chwilach robiła na drutach, szyła, zajmowała się ogrodem. Jubilatka jest kobietą bardzo elegancką i zadbaną, do tej pory regularnie korzysta z usług fryzjerskich.

 

 

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

Czerwiec 2023 r.