Rówieśnicy Niepodległej

Fot. Andrzej Goiński dla UMWKP
Fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Genowefa Linkowska

Genowefa Zofia Linkowska (z domu Belczyńska), urodziła się 17 maja 1920 roku w Detroit w Stanach Zjednoczonych. Jej rodzice znaleźli się tam po pierwszej wojnie światowej, w której walkach czynny udział brał ojciec pani Genowefy.

 

Rodzina powróciła do Polski w 1922 roku. Rodzice pani Genowefy prowadzili gospodarstwo rolne w Łąkiem (gmina Skępe, powiat lipnowski). Na świat przyszło jeszcze sześcioro dzieci.

 

W czasie drugiej wojny światowej ojciec pani Genowefy trafił do niemieckiego obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen w Austrii. Pani Genowefa, w obawie przez aresztowaniem, opuściła rodzinne Łąkie i udała się do Rogowa (powiat żniński), do rodziny, która zapewniła jej schronienie. Czas okupacji przeżyła ukrywając się w ciasnej piwnicy, co sprawiło, że po wojnie miała problemy z chodzeniem.

 

Po wojnie pani Genowefa ułożyła sobie życie na nowo. Pracowała jako sprzedawczyni w sklepie obuwniczym w Skępem. W roku 1946 stanęła na ślubnym kobiercu u boku Jana Linkowskiego. Para zamieszkała w Łąkiem, gdzie prowadziła gospodarstwo rolne przejęte po ojcu pana Jana. Po trzech latach pani Genowefa podjęła pracę w sklepie papierniczym w Skępem, gdzie pracowała aż do emerytury.

 

Urodziła dwóch synów: Mirosława i Andrzeja. Przebywa pod opieką syna Mirosława i jego żony Jolanty. Ma sześcioro wnuków i dziewięcioro parwnuków.

 

Choć miewa problemy z pamięcią, doskonale radzi sobie z liczeniem i rachunkami. Zawsze dopisują jej humor i dobry apetyt.  

 

Fot. Andrzej Goiński dla UMWKPFot. Andrzej Goiński dla UMWKPFot. Andrzej Goiński dla UMWKPFot. Andrzej Goiński dla UMWKP