Rówieśnicy Niepodległej

fot. Andrzej Goiński dla UMWKP
fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Czesław Kruszewski

Czesław Kruszewski urodził się 29 maja 1920 roku we wsi Czarny Las (gmina Skępe, powiat lipnowski). Miał czworo rodzeństwa – dwóch braci i dwie siostry. Od najwcześniejszych lat pomagał rodzicom w pracach na gospodarstwie rolnym.

 

W 1947 roku ożenił się. Wraz z żoną Jadwigą zamieszkał w Nowym Stawie (województwo pomorskie). Pan Czesław pracował w tamtejszej gminnej spółdzielni na stanowisku głównego magazyniera. Małżonkowie doczekali się dwójki synów. Jako pierwszy przyszedł na świat Wiesław, drugi syn Mirosław zmarł w wieku niemowlęcym.

  

Państwo Kruszewscy powrócili do Skępego siedem lat póżniej. Ojciec pani Jadwigi zapisał parze pięciohektarowe gospodarstwo rolne. Od 1968 roku pan Czesław był również pracownikiem technicznym w Liceum Pedagogicznym i Zespole Szkół Rolniczych w Wymyślinie (gmina Kikół, powiat lipnowski). Po ośmiu latach pracy przeszedł na emeryturę.

 

Pan Czesław od zawsze angażował się w różnorodne inicjatywy społeczne. Pełnił funkcję radnego gminy Skępe, wielokrotnie zasiadał w komisjach wyborczych. Za całokształt pracy w roku 1985 został odznaczony srebrnym Krzyżem Zasługi.

 

W wieku osiemdziesięciu pięciu lat został wdowcem. Po śmierci żony pan Czesław zamieszkał wraz z synem Wiesławem i jego rodziną. Senior jest dziadkiem dla dwójki wnucząt i pięciorga prawnucząt.

 

Mimo sędziwego wieku posiada bardzo dobrą pamięć. Interesuje się aktualnymi wydarzeniami z życia społeczności lokalnej, ogląda wiadomości z regionu i kraju. Senior cieszy się dobrą kondycją i zdrowiem, które pozwala mu każdego dnia pokonywać na rowerze stacjonarnym dystans pięciu kilometrów.

 

fot. Andrzej Goiński dla UMWKPfot. Andrzej Goiński dla UMWKPfot. Andrzej Goiński dla UMWKP