Rówieśnicy Niepodległej

Gabriela Eleonora Holz, fot. z archiwum prywatnego
Gabriela Eleonora Holz, fot. z archiwum prywatnego

Gabriela Eleonora Holz

Spod jej ręki wychodziły oryginalnie zaprojektowane i idealnie skrojone stroje. Krawcowa, pani domu i entuzjastka podróży pracowała w jednostce wojskowej.

 

Przyszła na świat 1 marca 1924 roku w Toruniu, gdzie mieszka do dziś. Pani Gabriela jest jednym z sześciorga dzieci państwa Trokowskich. Miała dwóch braci i cztery siostry. Jej ojciec Stanisław był cywilnym urzędnikiem wojska, a mama Marianna zajmowała się prowadzeniem domu i wychowywaniem dzieci. Po wybuchu II wojny światowej została skierowana do pracy w toruńskim zakładzie krawieckim pani Kosteckiej. W zakładzie nauczyła się szyć, szczęśliwie wspomina ten czas. U pani Kosteckiej pracowała do 1941 roku, następnie zatrudniła się w warsztatach krawieckich w jednostce wojskowej przy ulicy Bema.

Po zakończeniu wojny poświęciła się opiece nad swoim rodzeństwem. W 1952 roku wyszła za mąż za Alfonsa, technika budowlanego, pracownika toruńskich zakładów młynarskich. Doczekali się trojga dzieci, dwóch córek i syna. Szybko owdowiała, jej mąż zmarł mając ledwie 56 lat, po czym Gabriela przeszła na rentę i oddała się prowadzeniu domu.

Nestorka doczekała się dwojga wnuków i prawnuka. Bliscy szczególnie cenią ją za oddanie, życzliwość, gotowość niesienia pomocy. W wolnych chwilach robiła na drutach i szydełku. Przyjemność sprawia jej obcowanie na łonie natury, spacery. W Toruniu można było spotkać ją w towarzystwie najbliższych nad Wisłą, w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu. Szczególną sympatią darzy południe Polski, lubiła wyjeżdżać z mężem w góry.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

luty 2024 r.