Rówieśnicy Niepodległej

Edmund Wojciechowski, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com dla UMWKP
Edmund Wojciechowski, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com dla UMWKP

Edmund Wojciechowski

Szczególnie ceni sobie bliskość natury, lubi spędzać czas na świeżym powietrzu. Grzybobranie, wędkarstwo, piesze i rowerowe wycieczki od zawsze sprawiały mu wiele radości. Celebruje czas spędzany z bliskimi, zabawy z prawnukami.

 

Urodził się 20 marca 1924 r. w Kraszycach (powiat inowrocławski). Pochodzi z wielodzietnej rodziny, miał cztery siostry i brata. Jest synem Józefy i Ludwika, którzy zajmowali się prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Przed wybuchem II wojny światowej skończył szkołę podstawową w Bydgoszczy.

 

Okres wojenny był trudnym i smutnym doświadczeniem. Wspomnienia ciężką pracę na rzecz III Rzeszy w miejscowości Sokolniki (województwo łódzkie) i uwłaczające godności człowieka warunki życia.

 

W kwietniu 1952 roku ożenił się z Krystyną, krawcową z zawodu. Wybrankę swojego życia poznał w Bydgoszczy dzięki kuzynowi. Wychowali dwóch synów, doczekali się trzech wnuczek, wnuka i pięciorga prawnucząt. Pracował, jako dzielnicowy w Bydgoszczy.

Najbliżsi podziwiają go za troskliwość i oddanie, za gotowość do wykrzesania z siebie niespożytych sił dla osób, które kocha. Córka zdradziła, że senior nie ma recepty na długowieczność, ale podkreśla, że to właśnie miłość jest motorem napędowym w życiu jej ojca.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

marzec 2024 r.