Rówieśnicy Niepodległej

Stefania Mączyńska, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Stefania Mączyńska, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Stefania Mączyńska

Miłośniczka kwiatów, róże zajmują szczególne miejsce w jej sercu. Przydomowy ogródek pani Stefanii zawsze wyróżniał się feerią barw i zapachów. Lubi spędzać czas na rozwiązywaniu łamigłówek.

 

Urodziła się 15 marca 1924 roku w Łapinożu (powiat brodnicki) w rodzinie o rolniczych tradycjach. Rodzice pani Stefanii posiadali duże gospodarstwo rolne, które po wybuchu wojny zostało zawłaszczone. Miała trzy siostry i brata. Jej rodzinę wysiedlono, w rodzinnym Łapinożu została sama. Opiekowała się dziećmi miejscowego niemieckiego gospodarza. Po wojnie zaczęła pracę w Urzędzie Gminy w Radzikach Dużych (powiat rypiński). W 1945 roku wyszła za mąż za Franciszka, samorządowca, sekretarza gminy, którego poznała w urzędzie. Wychowali troje dzieci, dwóch synów i córkę. Po urodzeniu pierwszego dziecka, w 1946 roku, pani Stefania zrezygnowała z pracy w urzędzie i oddała się prowadzeniu domu.

 

Zamieszkali w Zbójnie (powiat golubsko-dobrzyński). Udzielała się w kole gospodyń wiejskich. Młodo owdowiała, pan Franciszek zmarł w wieku 56 lat. Po śmierci męża przeprowadziła się do Golubia-Dobrzynia, mieszka tu z córką do dziś. Doczekała się czworo wnucząt i sześcioro prawnuków.

 

Przyjemność sprawiały jej robótki ręczne. Haftowane poduszki, serwetki, swetry robione na drutach, wszystko co wychodziło spod jej ręki, do dziś cieszy obdarowanych przez panią Stefanię bliskich. Jest ciekawa świata, lubi czytać i oglądać programy telewizyjne, zwłaszcza przyrodnicze. Ma bardzo dobrą pamięć, jest skarbnicą rodzinnych historii.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

marzec 2024 r.